piątek, 12 sierpnia, 2022

Cyfrowy świat w bibliotece

0
Cyfrowy świat w bibliotece
Udostępnij:

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle jak co roku włączyła się w obchody Tygodnia z Internetem. Idea tej ogólnoeuropejskiej akcji jest prosta: przekonać jak najwięcej osób, że korzystanie z Internetu jest proste a jednocześnie znacznie ułatwia codzienne życie. Wszyscy, którzy odwiedzili bibliotekę w dniach 18-24 marca mieli okazje przekonać się o możliwościach Internetu. W akcji udział brał także Gminny Ośrodek Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie.
Najmłodsi wzięli udział w specjalnym spotkaniu Klubu Sieciaka: Akcja digitalizacja! Dzieci zgromadziły swoje ulubione zdjęcia, listy, dyplomy – dokumenty, z którymi wiążą się wspomnienia. Wykorzystując skanery, programy graficzne, edytory tekstów i przede wszystkim możliwości Internetu stworzyliśmy multimedialną opowieść.

Seniorzy i osoby dorosłe, zrobiły razem z nami Pierwszy krok w cyfrowy świat. Podczas spotkania prowadzonego przez Latarnika Polski Cyfrowej czytelnicy, którzy wcześniej nie mieli kontaktu z Internetem dowiedzieli się, że każdy bez względu na wiek czy umiejętności potrafi korzystać z Internetu i nowych technologii. Wspólne przeglądanie stron internetowych, wyszukiwanie informacji, oglądanie wirtualnych map i nauka obsługi czytników e-książek przyniosło wiele radości i przede wszystkim wiedzę, że Internetu nie należy się bać.

Młodzież wzięła udział w spotkaniu Słowa w sieci – wywiady z znanymi osobami i ich sposoby na wykorzystanie Internetu przekonały uczestników, że Internet to medium wielu możliwości. Spośród wszystkich możliwości Internetu skupiliśmy się na komunikacji on-line. Żeby dobrze „poczuć” jej specyfikę młodzież wzięła udział w grze symulacyjnej Społeczności listy piszą oraz burzy mózgów Internet? Teraz już wiem, że… .

Wszyscy uczestnicy kampanii zarejestrowali swój udział w specjalnym internetowym liczniku Get online week, rejestrującym liczbę uczestników kampanii w całej Europie.

Na czytelników czekały również „internetowe ściągawki” z wykazem wartościowych stron: „Praca, nauka, rozrywka? Sprawdź w Internecie” oraz „Dzieci w sieci. Netściągawka dla najmłodszych i rodziców”.

A co w GOKiCz w Skołyszynie?

1Dlaczego w Internecie najlepiej posługiwać się pseudonimem i nie podawać swoich danych osobowych? Do kogo zwrócić się jeżeli coś mnie w Internecie zaniepokoi? Kim są Bełkot, Kradziej, Śmieciuch i Kłamacz? Dlaczego warto zabezpieczyć swój komputer? – odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klas I-III ze Skołyszyna, Harklowej i Święcan.

Cykl spotkań dla dzieci, młodzieży i seniorów dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu przygotowały także bibliotekarki z GOKiCZ w Skołyszynie oraz filii w Święcanach i Harklowej. Placówki już po raz drugi wzięły udział ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”, której głównym celem jest przybliżenie możliwości Internetu osobom w różnym wieku.

Starsi uczniowie uczestniczyli w spotkaniu „Usiądź na moim miejscu”. Podczas spotkania uczestnicy próbowali zalogować się na portalu społecznościowym mając na rękach kuchenne rękawice, napisać tekst w edytorze tekstu nie widząc klawiatury, czy opisać na podstawie samego obrazu mało znany teledysk oglądany przy wyłączonym dźwięku.   W ten sposób uczestnicy dowiedzieli się, jakich trudności doświadczają osoby niepełnosprawne korzystając z komputera i Internetu na co dzień.  

Starsi mieszkańcy gminy mogli uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach komputerowych.

Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez sieć organizacji Telecentre-Europe, mająca na celu zachęcenie jak największej liczby osób do skorzystania z Internetu. W poprzednich dwóch edycjach (2011, 2012) udział wzięło ponad 250 tysięcy osób z kilkudziesięciu krajów, w tym 15 tysięcy osób z Polski. Kampanię aktywnie wspiera Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i Komisarz Unii Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej.

MBP w Jaśle, GOKiCz w Skołyszynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj