niedziela, 19 maja, 2024

Czarodziejka dzieciństwa

0
Czarodziejka dzieciństwa
Udostępnij:

Jaka była ulubiona zabawa małej Astrid? Kim jest Kalle Blomkvist? Dlaczego Karlsson mieszka na dachu i gdzie leży Smalandia? 12 i 15 grudnia br. młodzi czytelnicy mogli poszukać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, dotyczących książek i życia Astrid Lindgren w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Przypadająca w tym roku 110. rocznica urodzin i 15. rocznica śmierci Astrid Lindgren – sławnej szwedzkiej autorki książek dla dzieci, to doskonała okazja do poznania mało znanych faktów z życia pisarki i przypomnienia jej mniej popularnych powieści. Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP w Jaśle zaprosił uczniów do udziału w Bibliogrze Astrid Lidgren – Czarodziejka dzieciństwa.

W spotkaniach uczestniczyły dzieci z Zespołu Szkół w Woli Dębowieckiej oraz z kl. 3 Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Zgodnie z fabułą zabawy, jej uczestnicy zmienili się w agentów specjalnych, tropiących ukryte informacje na temat Astrid, cytaty i bohaterów z jej książek.

Do wykonania były też zadania praktyczne, wśród których najwięcej problemów, ale jednocześnie dużo śmiechu, dostarczyło malowanie na głowie portretu Pippi. Dzięki zabawie agenci-tropiciele odkryli, że ulubioną zabawą Astrid było chodzenie po meblach bez dotykania podłogi, a największą przyjemnością – wspinanie się po drzewach, z którego nie zrezygnowała nawet jako osoba sześćdziesięcioletnia.

Niekonwencjonalna, pełna humoru i pomysłów Astrid Lindgren, zawsze broniła w swoich książkach praw dzieci do posiadania własnego zdania i życia własnym życiem. Podobno dziennikarze obliczyli, że ze wszystkich wydanych na świecie książek Astrid Lindgren można by ustawić 175 wież Eiffla.

MBP Jasło

{gallery}galerie/17_rok/mbp_gry{/gallery}