niedziela, 14 kwietnia, 2024

„Czas leśnych kurierów” podbił serca widzów

0
„Czas leśnych kurierów” podbił serca widzów
Udostępnij:

„Czas leśnych kurierów”, fabularyzowany dokument filmowy, którego producentem jest Agencja „Obiektyw” z Krosna to ogromny sukces jego twórców. Ale to nie koniec, Adam Miszczak już zapowiedział kolejne filmy pokazujące niezwykłe karty historii naszego regionu, w tym jasielskiej Akcji Pensjonat.
Film „Czas leśnych kurierów” pokazywany był już w Krośnie i Sanoku. Jasielska prapremiera (bezpłatna projekcja dla zainteresowanych osób) odbyła się w środę, 27 stycznia br. w kinie Syrena. Wczoraj, drugi pokaz odbył się w sali widowiskowej JDK. Zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy, grający w filmie aktorzy, współtwórczy filmu i przyjaciele Adama Miszczaka i Telewizji Obiektyw.

Film „Czas leśnych kurierów” powstał na zlecenie Okręgowej Dyrekcji Lasów Państwowych. Opowiada o losach kurierów beskidzkich, którzy w czasie II wojny światowej przekradając się z Polski na Węgry, przenosili meldunki, dokumenty i broń, a także przeprowadzali emisariuszy, utrzymując w ten sposób kontakt okupowanego kraju z rządem na uchodźstwie. Przedstawia sylwetkę m.in. Jana Łożańskiego oraz osób, które pomagały kurierom w przerzutach.

Sceny filmowe kręcone były między innymi w miasteczku galicyjskim leżącym na terenie sanockiego skansenu oraz komendzie policji w Sanoku. Ważnym miejscem dla kurierów była również góra Jasiel, która także objęta została planem filmowym, stanowiącym malownicze tło dla historii kurierskich przerzutów. Zdjęcia realizowane były również w Rymanowie i Jaśle.

W filmie wystąpili zarówno profesjonalni aktorzy, jak i statyści, których agencja wybrała spośród mieszkańców województwa podkarpackiego. Kolorytu akcji dodał udział grupy rekonstrukcyjnej stacjonującej na co dzień w Sanoku.

Super robota!

Wszędzie, gdzie film był już pokazywany, zdobywał bardzo dobre recenzje. Chwalono sam pomysł, scenariusz, reżyserię, zdjęcia, mistrzowską grę narratora, w którego rolę wcielił się krakowski aktor Jacek Lecznar.

– Super! Oby więcej tego typu filmów powstawało. Pokazuje bohaterów z tego regionu, o których się nie mówi bo nie są znani w zasięgu ogólnopolskim, a powinni, bo robili wielkie rzeczy. Uważam, że kultura narodu opiera się na historii, a to co zrobił pan Adam jest piękne. Jestem pod wrażeniem począwszy od gry aktorów-amatorów, ich zaangażowaniu, poprzez rozwiązania techniczne – mówi Ewa Zawilińska z Jasła.

– Jestem pod wrażeniem, nie miałam pojęcia, że na naszym terenie działo się tyle niezwykłych rzeczy i żyli tu tak niezwykli ludzie. Myślę, że informacji o tym, w takiej formie podanej, powinno być więcej – przyznaje Bożena Ankier z Jasła.

– Jestem zachwycony tym wszystkim, już samym pomysłem pokazania ludzi, o których my, starsze pokolenie, cokolwiek wiemy, ale młodzież nie ma pojęcia. Dla mnie film jest szczególnie interesujący z uwagi na to, że mój przyszywany wujek Tomasz Bonar przechodził ten szlak kurierski. Został złapany przez Niemców, ale udało mu się uciec – mówi Józef Laskowski z Jasła.

Nie pierwszy, nie ostatni

„Czas leśnych kurierów” powstał w ramach cyklu filmów produkowanych przez Agencję „Obiektyw” pod nazwą „Historyczny pejzaż Podkarpacia”. Produkcje mają pokazywać ważne dla naszego regionu wydarzenia historyczne, które są nieznane lub zapomniane wśród mieszkańców województwa.

Pierwszym z tego cyklu filmem była produkcja pod tytułem „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć.” Film opowiada historię republiki partyzanckiej utworzonej pod koniec II wojny światowej na terenie Iwonicza w ramach akcji „Burza.” Wyróżniony został nagrodą Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za dokument historyczny, ukazujący nieznane dzieje terenów Podkarpacia w konkursie „To nas dotyczy” 2015, organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej w Warszawie. Dodatkowym wyróżnieniem dla autorów filmu był udział w targach telewizyjnych Cannes w 2016 roku. Na kolejne targi w Cannes telewizja obiektyw zamierza przygotować kilka nowych obrazów, w tym nakręcony niedawno „Czas leśnych kurierów”.

W najbliższych planach jest realizacja filmu „Zdobyć więzienie”, opowiadającego o słynnej jasielskiej „Akcji Pensjonat”. Scenariusz do filmu jest już gotowy, ekipa filmowa montowana, teraz realizatorom potrzebne są już tylko środki na jego realizację. Adam Miszczak zwrócił się wczoraj z nieoficjalną prośbą do przedstawicieli samorządów wojewódzkiego, powiatowego i jasielskiego, a także do jasielskich przedsiębiorców o wsparcie tego ambitnego przedsięwzięcia. Ze sceny padły pierwsze deklaracje pomocy finansowej ze strony Marii Kurowskiej, wicemarszałka województwa podkarpackiego oraz Ryszarda Pabian, burmistrza Jasła.

Pomysł nakręcenia filmu o tym wydarzeniu zrodził się już kilka lat temu. Trzykrotnie zwracano się nawet do Bogusława Wołoszańskie z propozycją nagrania filmu w ramach popularnego telewizyjnego cyklu „Sensacje XX Wieku”. Nadzieje pomysłodawców spaliły na panewce, ale teraz, dzięki Telewizji „Obiektyw” powstanie dokument, który pokaże tę niezwykłą historię i jej bohaterów.

Ogromnie się cieszę, że nagrywany będzie kolejny film o odbiciu więzienia, akcji o którym wiedziała przecież prawie cała Europa. Już 5 lat temu występowałem do pana Wołoszańskiego o zrobienie takiego filmu. Bez odzewu. Jeśli zapowiedziana dzisiaj realizacja filmu dojdzie do skutku, będę bardzo szczęśliwy, bo jako pierwszy z takim pomysłem wystąpiłem do władz miejskich – mówi Józef Laskowski.

Mamy nadzieję, że zapowiadana na sierpień, w rocznicę słynnej Akcji Pensjonat, premiera filmu dojdzie do skutku.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/16_rok/czas_leśnych_kurierów{/gallery}