wtorek, 16 kwietnia, 2024

Folklorowo-kolorowo – warsztaty z Marianną Oklejak

0
Folklorowo-kolorowo – warsztaty z Marianną Oklejak
Udostępnij:

Feeria barw, wzorów, haftów, wycinanek, zabawek i muzyki – to polski folklor – inspiracja artystów, zwłaszcza plastyków. O tym jak bogata i różnorodna jest polska tradycja miały okazję przekonać się dzieci z Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12 i Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle, uczestniczące w warsztatach z Marianną Oklejak 28 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Warsztaty odbyły się w na bazie autorskiej książki obrazkowej Cuda wianki: Polski folklor dla młodszych i starszych, która otrzymała nagrodę polskiej sekcji IBBY Książka Roku 2015 w kategorii ilustratorzy oraz Wydarzenie Artystyczne Roku w VIII Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej i została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Łódź Design Festival oznaczyło tę książkę znakiem MUST HAVE 2016.

Podczas warsztatu Cuda-wianki-wycinanki dzieci poznały tradycyjne polskie wycinanki i ich typy: gwiozdy, kodry, lalki, lasy. Stworzyły własne symetryczne wycinanki oraz nauczyły się wykorzystywać pozostałe z wycinania resztki do wykonania oryginalnej kompozycji na szarym papierze.Warsztaty Na głowie zadziwiły rozmaitością kształtów, stylów i zdobień nakryć głowy z różnych regionów Polski. Powstały kurpiowskie czółka, biłgorajskie gamerki i bajkowe czapki niewidki. Na zakończenie dzieci, wystrojone w wykonane przez siebie nakrycia głowy, pozowały do zdjęć wspólnie z Marianną Oklejak.

Warsztaty odbyły się w ramach XI Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego.

Patronat medialny nad XI Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawuje m.in. portal TwojeJaslo.pl

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/16_rok/mbp_wianki{/gallery}