poniedziałek, 4 marca, 2024

Śladami miejsc sakralnych

0
Śladami miejsc sakralnych
Udostępnij:

Piąty wypad rowerowy zorganizowany przez Klub Kulturalno-Turystyczny JDK wyznaczony został na północny krawędź Beskidu Niskiego do zacisznej miejscowości Mrukowa, położonej w głębi doliny potoku Szczawa.

Miejscowość skrywa wiele tajemnic i legend z zamierzchłych czasów, intryguje pięknym otoczeniem i osobliwymi walorami kulturowymi. W sobotni, jesienny poranek (24 września br.) osiemnastoosobowa grupa rowerzystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Adama Golenia, wyruszyła na szlak przemierzając malownicze okolice Dębowca, Załęża, Osieka i Samoklęsk. Po pokonaniu 23 kilometrów uczestnicy wyprawy skierowali się pieszo do Kaplicy Matki Boskiej pod górą Trzy Kopce (696 m. n.m.m) -miejsca osławionego od stuleci wyjątkowym kultem .

Około 2,5 km szlak wędrówki prowadził wzdłuż potoku Szczawa lasem, w którym osadzone zostały kunsztownie wykonane przez miejscowych rzemieślników stacje Drogi Krzyżowej. Rowerzystów urzekł niezwykle fascynujący zakątek, przy którym wznosi się zbudowana z kamienia, skromna i prosta w formie kaplica z figurą Matki Bożej i z wmurowanym kamieniem, któremu ludność od dawna przypisywała cudowne moce. Swoistej tajemniczości dodaje temu miejscu znajdująca się nieopodal pośród leśnej głuszy grota ze źródłem i kamienna figura.

Po zwiedzaniu i zachwycie pięknem krajobrazu, na uczestników wyprawy czekało ognisko ,przy którym tradycyjnie upieczono kiełbaski.

Kolejną atrakcją drogi powrotnej było zwiedzenie zabytkowego Kościoła św. Bartłomieja w Dębowcu, który zachwycił oglądających swoim bogatym wnętrzem, nawiązującym do stylu barokowego.

Przemierzywszy ogółem 52 km, pełna wrażeń grupa rowerzystów, wróciła do Jasła.

er (JDK)

{gallery}galerie/16_rok/mrukowa_rowery{/gallery}