niedziela, 19 maja, 2024

FREEDOM 3D czyli polska i słowacka młodzież o wolności

0
FREEDOM 3D czyli polska i słowacka młodzież o wolności
Udostępnij:

Jaki kolor ma wolność? Co to są wolne licencje? Jaka jest droga od marzenia do realizacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała młodzież z Polski i Słowacji, która w czasie zimowych ferii spotkała się na wymianie „FREEDOM 3D”, realizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle wraz z Mestskim Domem Kultury we Vranovie nad Topl’ou dzięki wsparciu Programu Erasmus+.

Uczestnicy projektu spędzili aktywny i pełen integracji międzykulturowej tydzień w Schronisku Hajstra w Beskidzie Niskim: było wspólne gotowanie polskich i słowackich potraw, nauka piosenek i tańców ludowych, wesele Tadeusza i Zosi z polskiej epopei. Przede wszystkim jednak młodzi ludzie zastanawiali się wspólnie, czym jest dla nich wolność, jakie są jej symbole oraz jak własne marzenia i pomysły na wolność przełożyć na konkretne działania i projekty. W zdobywaniu nowej wiedzy i kompetencji pomogła gra terenowa o programie Erasmus+ oraz inspirujące warsztaty tworzenia projektów w oparciu o disneyowską metodę trzech pokoi, które w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury poprowadziła Ewelina Jurasz. Uczestnicy projektu wymieniali się też wiedzą o programach i aplikacjach online przydatnych w realizacji projektów artystycznych i kulturalnych. Były też okazje do zastanowienia się nad ekspresją wolności w sztuce: pod okiem artysty Piotra Kolanko powstały barwne obrazy wykonane za pomocą własnoręcznie stworzonych szablonów, natomiast podczas wizyty w rzeszowskim Teatrze Maska aktorka Kamila Korolko zgłębiała wraz z młodzieżą tajniki gestu psychologicznego i mowy ciała.

 

Efektem projektu był flashmob na Rynku w Jaśle, podczas którego młodzi ludzie zaprezentowali artystyczne efekty polsko-słowackiej współpracy i własną symbolikę wolności. Odbyło się uroczyste spotkanie, w trakcie którego grupie projektowej towarzyszyli specjalni goście związani z kulturą i działalnością młodzieżową w Jaśle: Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz Czech, Kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych – Bożena Molska Olbrot, Dyrektor MBP w Jaśle – Małgorzata Piekarska, wieloletni koordynator szkoleń „Młodzieży w Działaniu” – Zbigniew Dranka, redaktorka Trendy Radio- Magda Machowska, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Jasła Tomek Racławski, oraz wolontariusze Biblioteki Gabrysia Czerwińska i Michał Koś. Na zakończenie uczestnicy projektu odwiedzili Obserwatorium Astronomiczne w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle, gdzie dzięki prezentacji opiekunów obserwatorium Ryszarda Prajsnara i Wacława Moskala, w symboliczny sposób mogli się przekonać, że wolność nie ma granic.

Wymiana FREEDOM 3D została zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w dniach 31 stycznia – 7 lutego 2015 r.

Partnerem projektu jest Mestský Dom Kultúry we Vranovie nad Topl’ou na Słowacji. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Patronat medialny nad projektem objął m.in. portal twojejaslo.pl

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/2015_rok/mbp_freedom{/gallery}