wtorek, 18 czerwca, 2024

Udana premiera filmu “Łukasiewicz nafciarz romantyk”

0
Udana premiera filmu “Łukasiewicz nafciarz romantyk”
Udostępnij:

12 kwietnia w Jasielskim Domu Kultury odbyła się ogólnopolska premiera filmu “Łukasiewicz nafciarz romantyk”. W wydarzeniu udział wzięli aktorzy, samorządowcy i sponsorzy.

“Łukasiewicz nafciarz romantyk” to 60 minutowy dokument fabularyzowany. Pomysł na film zrodził się dwa lata temu w związku ze zbliżającą się 165 rocznicą postania kopalni w Bóbrce. Do tej pory Ignacy Łukasiewicz wynalazca, farmaceuta, społecznik – nie doczekał się ani jednego filmu opowiadającego historię, nie tylko życia twórcy przemysłu naftowego, ale przede wszystkim wpływu jego wynalazków na światowy przemysł.

Film oparty został na jedynym zachowanym egzemplarzu książki Jana Feliksa Szczęsnego Morawskiego pt: “Światek Boży i życie na nim”. Jest to zapis przeprowadzonego w 1869 roku przez dziennikarza wywiadu z Ignacym Łukasiewiczem. Obejmuje on 22 lata życia naftowca i wynalazcy.

Sceneria filmu to autentyczne szyby naftowe zachowane w Bóbrce – kolebce przemysłu naftowego. W filmie “grają” również zabytki zgromadzone w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

W postać Ignacego Łukasiewicza wcielił się Mariusz Bonaszewski, który znakomicie odnajduje się w dziewiętnastowiecznej Galicji. Jego żonę Honoratę zagrała Dagny Ciora, a wspólników pierwszej na świecie kopalni tj. Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassę zagrali: Łukasz Konopka i Artur Dziurman. Szczęsnego Morawskigo opisującego historię kopalni oleju skalnego i pierwszej lampy naftowej zagrał Mateusz Mikoś.

– Wiedziałem, że “Łukasiewicz nafciarz romantyk” musi być filmem pełnym emocji, zaskakujących informacji i faktów zmuszających widzów do rozmów dyskusji, pozostającym w ich pamięci po projekcji. Mam pewność, że to nam się udało – powiedział podczas premiery film reżyser Maciej Wójcik.

Natomiast dla producenta najważniejsze w filmie było zachowanie autentycznego przekazu zarówno pracy w XIX wiecznej kopalni jak i życia codziennego Łukasiewiczów. Dlatego w czasie pracy nad filmem tak ważne były kostiumy i rekwizyty. Dzięki nim udało się przenieść widza do galicyjskiego dworku w Chorkówce, czy lwowskiej apteki “Pod Złotą Gwiazdą”.

Podczas premiery w Jaśle o swojej pracy nad filmem i wrażeniach po jego obejrzeniu mówili jego twórcy. W premierze oprócz aktorów uczestniczył reżyser, scenarzysta, a także eksperci z części dokumentalnej filmu. W trakcie dyskusji prowadzonej przez dziennikarza Radia Rzeszów Adama Głaczyńskiego zaprezentowano kulisy powstania tego dokumentu fabularyzowanego. Najwięcej emocji wzbudziło pochodzenie nazwy “baryłka”, a także sceny o pojawieniu się w Bóbrce Rockefellera.

Sponsorzy filmu w podziękowaniu za wsparcie finansowe otrzymali od producenta statuetki “Mecenasa Kultury”, oraz pamiątkowe egzemplarze filmu wydanego wraz z folderem z rozdziałem książki Szczęsnego – Morawskiego.

Sponsorami filmu są dzisiejsi spadkobiercy pracy Ignacego Łukasiewicza, czyli: Polski Koncern Naftowy Orlen S.A., Operator Gazociągów Przemysłowych Gaz-System S.A i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Wsparli nas również: Grupa Nowy Styl, Spółka Orlen Oil, Orlen Południe S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, Bank Ochrony Środowiska, Fundacja Grupy PKP i RBDiM w Krośnie. Otrzymaliśmy wsparcie ze strony samorządowców: miast: Krosno, Jasło, Rzeszów, Sanok, Gorlice. Gmin: Jasło, Jedlicze, Chorkówka i Starostwo Powiatowe w Krośnie i Rzeszowie. Ogromne wsparcie okazali nam: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Regionalne w Jaśle.

Film ten będzie już piątym dokumentem serii pod wspólnym tytułem „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” opowiadającej o ludziach i wydarzeniach regionu. Podobnie jak poprzednie filmy Telewizji „OBIEKTYW”: „Łukasiewicz nafciarz romantyk” będzie pokazywany zarówno w naszym regionie, jak i w sieciach telewizyjnych w Polsce oraz na pokazach specjalnych i festiwalowych w kraju i zagranicą.

Producent filmu wraz z twórcami zapraszają do Rzeszowa. 3 maja o godzinie 15:30 zaprezentują film “Łukasiewicz Nafciarz Romantyk” w Kinie Zorza. W Krośnie pokaz filmu odbędzie się 18 maja, a tego samego dnia nocny pokaz filmu odbędzie się w Bóbrce w czasie Nocy Muzeów.

/dr/

{gallery}galerie/19_rok/lukasiewicz{/gallery}