niedziela, 19 maja, 2024

Historie pojawiają się same

0
Historie pojawiają się same
Udostępnij:

16 października br. w ramach Młodzieżowego DKK „Zaczytani”, gośćmi były Natalia Jarecka i Anita Czechowicz – laureatki Ogólnopolskich Konkursów Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży, organizowanych co roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.
Młode pisarki są uczennicami szkoły średniej. Jednak młody wiek nie powstrzymuje ich przed podejmowaniem trudnych problemów, posługiwaniem się logiką i wysuwaniem krytycznych wniosków. Cechuje je niezwykły dystans do siebie i świata. Wykazują też dojrzałą świadomość literacką.

Natalia Jarecka pisze głównie opowiadania. Ostatnio realizuje się w felietonie. Uczestniczkom DKK podała przepis na dobry felieton, który ma ściśle określone reguły. Wg niej autor winien być dobrze przygotowany pod względem warsztatu jak i znajomości tematu. Na spotkaniu zaprezentowała ostatnio napisany – „Podwójne życie kurczaków”.

Twórczość Anity jest bardziej zróżnicowana gatunkowo. Jednak najmocniej czuje się w opowiadaniu. Na pytanie o inspiracje, powiedziała: Historie pojawiają się same.

Przeczytała zebranym wiersz „Szklane łzy”, dokonując rzetelnej analizy. To pożegnanie dzieciństwa i niezgoda na dojrzewanie, które jest nieuchronne i wywołuje w bohaterce wiersza – małej dziewczynce, żal i poczucie straty.

Literatura porządkuje świat i człowieka. Pozwala nabrać dystansu zwłaszcza w młodym wieku. Należy jednak uważać by nie dać się uwieść fikcji literackiej.

Młode autorki zgodnie twierdzą, że nie chcą wstydzić się swojej wczesnej twórczości. Wiedzą też, że jeszcze dużo muszą przeczytać i się nauczyć.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle