sobota, 20 kwietnia, 2024

Historyczna Żakinada 2015

0
Historyczna Żakinada 2015
Udostępnij:

W ramach obchodów 650-lecia istnienia Miasta Jasła w dniu 19 czerwca 2015 r. odbyła się po raz kolejny Żakinada – święto uczniów z Jasła i powiatu jasielskiego organizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. W dniu Żakinady – co roku – włodarze miasta i powiatu oddają władzę uczniom, którzy sprawują ją z wielką radością spędzając czas na różnego rodzaju rozrywkach. W tym roku klucze do bram miasta i powiatu przekazali żakom wiceburmistrz Elwira Musiałowicz-Czech oraz starosta Franciszek Miśkowicz. Król i królowa żakinady obiecali, że będą rządzić sprawiedliwie i miasto z powiatem oddadzą w nienaruszonym stanie.

Po ceremonii przekazania kluczy uczniowie w Ogrodzie Jordanowskim bawili się przez 3 godziny, mimo ulewnego deszczu. Najpierw odbył się konkurs na najlepszy strój – w dwóch kategoriach: strój historyczny oraz dowolny. W konkursie udział wzięło 86 uczestników. Jury w składzie: Grażyna Leńczuk dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, królowa Anna Turek, król Jakub Borowiec i Ewelina Gajewska – przewodnicząca Komisji Kultury Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła postanowiło przyznać równorzędne nagrody: Rosyjskim Dresiarzom z I LO w Jaśle, Królewnie Śnieżce z ZS nr 4 w Jaśle, Uczniom Szkoły Wydziałowej Męskiej z ZS nr 4 w Jaśle, Ignacemu Łukasiewiczowi z ZS nr 4 w Jaśle, Smerfowi z Prezentem z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, zespołowi Estupre z Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Strasznej Rodzinie z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, Drużynie Pierścienia z ZS w Trzcinicy, Mimom z I LO w Jaśle oraz Rycerzom z SOSW w Jaśle. Nagrody dla laureatów konkursu ufundował Urząd Miasta Jasła.

 

W dalszej części imprezy odbyły się zabawy przygotowane przez młodzież: „Projekt MP3” i quiz „TAK lub NIE” oraz koncert zespołu muzycznego z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach. Gwiazdą Żakinady był zespół White Socks z Leżajska, który mimo ulewnego deszczu zagrał energetyczny koncert dla zachwyconej i wytrwałej publiczności złożonej z uczennic ZSUiS w Jaśle.

Partnerem Żakinady 2015 była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie. Wykładowcy oraz studenci szkoły przygotowali dla uczestników stoisko z urządzeniami wysiłkowymi, gdzie młodzież chętnie sprawdzała swoją siłę oraz wytrzymałość.

W trakcie imprezy Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle prowadziła kampanię w ramach Projektu Profilaktycznego „Program przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” i „Program ograniczania zdrowotnych następstw palenia tytoniu w Polsce”. Opiekę medyczną nad Żakami sprawowali nauczyciel i słuchacze Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle. Korowód braci uczniowskiej przez miasto bezpiecznie przeprowadzili policjanci w Powiatowej Komendy Policji w Jaśle.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznej Żakinady – zwłaszcza młodzieży i jej opiekunce z Powiatowego Młodzieżowego Centrum Wolontariatu MOC WOLONTARIATU, Nieformalnej Grupy „Projekt Spontan” oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej Jasła. Dzień ten na zawsze zapisał się w historii miasta i pamięci wszystkich uczestników.

MDK

{gallery}galerie/2015_rok/żakinada{/gallery}