wtorek, 25 czerwca, 2024

Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody – Rio w Tarnowcu

0
Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody – Rio w Tarnowcu
Udostępnij:

Do dzisiaj, w Rio de Janeiro, trwają Światowe Dni Młodzieży, będące pierwszą z międzynarodowych imprez zorganizowanych w tym mieście. Są one również pierwszą podróżą apostolską papieża Franciszka, połączoną z wizytą w Sanktuarium w Aparecidzie.

Podczas tych spotkań młodzi ludzie z całego świata słuchają Słowa Bożego, korzystają z sakramentów pokuty oraz radośnie głoszą Pana Jezusa. Mottem Światowych Dni Młodzieży są słowa: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”.

Również wczoraj, w sobotnie popołudnie, w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu, odbyło się modlitewne spotkanie młodzieży w łączności z Ojcem Świętym, które zgromadziło na placu przed kościołem tłumy wiernych.

– Tematem Światowego Dnia Młodzieży, z którym się dzisiaj łączymy, są słowa „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. Pan Jezus nie zachęca nas do tego, abyśmy siedzieli bezczynnie, lecz wzywa do aktywności, mówiąc wstań i idź! Wstań i nauczaj wszystkie narody o tym, że Jezus zmartwychwstał. Daje nam konkretne zadanie do realizacji, abyśmy stali sie jego świadkami – mówił podczas katechezy ks. Piotr Gnat . O Jezusie świadczy się na dwa sposoby – przez słowa i przez czyny. Podczas dzisiejszego spotkania, Jezus ma umocnić naszą wiarę – dodał.  

Patronami 28. Światowych Dni Młodzieży zostali:

Św. Sebastian, który wyrzekł się wszelkich obywatelskich i wojskowych zaszczytów w imię wierności Chrystusowi, przez co został wydalony z szeregu wojska. Wyróżniał się wielką odwagą i miłością do Pana Jezusa. Światowe Dni Młodzieży przywołują go jako wojownika i męczennika za wiarę.

Św. Antoni od św. Anny z Galvao, który zrzekając się wszystkiego, wstąpił do zakonu Franciszkanów. Swoimi słowami i uczynkami wzywał do pokory i miłosierdzia, stając się wzorem oddania. Przygotowywane przez niego pigułki, przyczyniły się do cudownych uzdrowień.

Jan Paweł II, twórca Światowych Dni Młodzieży, których historia rozpoczęła się w 1984 roku. Papież podjął dialog z młodzieżą i zaprosił do poszukiwania własnego miejsca i misji w Kościele.

Matka Boża z Aparecidy, święta patronka Brazylii, której wizerunek znajduje się w bazylice w Brazylii. Jej święto, które obchodzi się 12 października, jest dniem wolnym od pracy.

Św. Teresa z Lisieux, patronka misji katolickich, Francji, zakonów karmelickich i terezjanek.

Orędownikami zostali m.in.: bł. Pier Giorgio Frassati – przyjaciel ubogich, dla których poświęcił swoje życie, św. Jerzy – który jest symbolem tryumfu dobra nad złem (przedstawia się go jako postać rycerza walczącego ze smokiem) oraz Laura Vicuna, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Podczas nabożeństwa, złożono przy sześciu pochodniach: hełm, tabletki, kwiaty, podarte ubranie, białe prześcieradło i miecz, symbolizujące patronów Światowego Dnia Młodzieży.

O godzinie 17-tej rozpoczęła się Eucharystia, którą biskup Diecezji Rzeszowskiej ks. Jan Wątroba zapoczątkował słowami:

Jesteście reprezentacją młodego Kościoła rzeszowskiego, dlatego cieszę się, że przybyliście dzisiaj tutaj, do Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu. Zapraszam was do wielkiej modlitwy. Będąc tutaj czujemy sie złączeni z tymi, którzy teraz w Rio de Janeiro, blisko Ojca Świętego Franciszka, modlą się i z radością dają świadectwo swojej wiary i entuzjazmu. Poczujmy się w duchowej więzi z nimi i Jezusem – mówił biskup.

Podczas kazania, nawoływał również do słów motta Światowego Dnia Młodzieży:

Słowa „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”, które mówi do nas Pan Jezus nazywamy wielkim mandatem misyjnym. Za tymi słowami od kilkunastu dni pochyla sie w dalekiej Brazylii młodzież z całego świata, w ramach Światowych Dni Młodzieży. Poprzez katechezy, rozmowy, reflekcje i słowa, ktore głosi papież Franciszek, młodzi ludzie próbują odpowiedzieć sobie na pytanie: co te słowa znaczą dla nas osobiście, jak powinniśmy na nie reagować i jak na nie odpowiadać – mowił biskup. W życiu każdego chrześcijanina tak naprawdę liczą się dwa słowa: przyjdź i idź. W nich wyraża się cały dynamizm, entuzjam i radość chrześcijaństwa. Zanim Pan Jezus mówił idźcie i nauczajcie, zapraszał do siebie, abyśmy zostali jego uczniami. Mówił przyjdźcie i uczcie się ode mnie. Dopiero po tym możecie iść i nauczać innych – dodał.

Uroczystość w Tarnowcu była doskonałą okazją do przeżywania Światowych Dni Młodzieży dla tych, którzy nie mieli możliwości pojechać do Rio de Janeiro. Zgromadzili się oni w Sanktuarium  Matki Bożej Zawierzenia, by wspólnie wyznać wiarę w Chrystusa.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Weronika Samborska