sobota, 13 lipca, 2024

Instruktorskie warsztaty lalkarskie w MDK w Jaśle

0
Instruktorskie warsztaty lalkarskie w MDK w Jaśle
Udostępnij:

Piętnastu instruktorów, pedagogów i pasjonatów z województwa podkarpackiego wzięło udział w 28-godzinnych warsztatach lalkarskich, które odbyły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle i gościnnie w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Zajęcia trwały w weekendy, w miesiącach wrzesień-październik 2022 roku i miały na celu zaznajomić uczestników z technikami teatru lalek, nauczyć ich, jak samodzielnie wykonać daną formę, a następnie ją ożywić. Zajęcia poprowadzili Henryk Hryniewicki (aktor lalkarz i reżyser) oraz Dagmara Jemioła-Hryniewicka (scenografka i malarka) tworzący wspólnie Teatr NEMNO z Rzeszowa.

Największą trudność, ale i satysfakcję sprawiła uczestnikom praca z marionetkami. Te widowiskowe lalki pochłonęły mnóstwo czasu i pracy, jednak najbardziej zadziałały na wyobraźnię widzów podczas pokazu wieńczącego warsztaty, który się odbył w MDK w Jaśle w dniu 30.10.22 r. Uczestnicy zaprezentowali wówczas 10 etiud w technice teatru cieni, teatru kukiełkowego, pacynki, wspomnianej marionetki oraz teatru przedmiotu. Półtoragodzinny pokaz był najlepszym dowodem, że uczestnicy podczas warsztatów wykorzystali swój czas maksymalnie i dali z siebie wszystko. Proces twórczy, ogrom włożonej pracy i jej efekty dokumentuje poniższy film.

LINK DO FILMU NA YT – https://youtu.be/XKWSIVYNQpk

Zaświadczenia udziału w warsztatach wydane przez MDK w Jaśle wręczała uczestnikom Grażyna Leńczuk – dyrektor MDK.

Warsztaty odbyły się w ramach zadania publicznego pn. „Instruktorskie warsztaty lalkarskie dla pedagogów i instruktorów z województwa podkarpackiego”. Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Województwa Podkarpackiego.

Organizatorzy i partnerzy zadania: Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle FAMILIARIS, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Powiat Jasielski, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej

Organizatorzy
MDK w Jaśle i Stowarzyszenie FAMILIARIS