poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Jacek Hugo-Bader w jasielskiej Bibliotece

0
Jacek Hugo-Bader w jasielskiej Bibliotece
Udostępnij:

12 listopada 2015 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle był Jacek Hugo-Bader, jeden z najlepszych polskich reporterów, autor takich książek jak „Dzienniki kołymskie”, „W rajskiej dolinie wśród zielska”, „Biała gorączka”, „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”.

Reportaż jest gatunkiem, który pokazuje świat rzetelnie, co w dzisiejszym niezrozumiałym świecie jest dobrym przewodnikiem. Musi być czytelny, skierowany do ludzi, którzy nie mogą być w miejscu, gdzie dociera reporter. Autor zyskuje wiarygodność, kiedy uczestniczy w wydarzeniu, doświadcza a nawet staje się elementem własnego reportażu – powiedział Hugo Bader, podając przykład, gdy na kilka miesięcy został warszawskim bezdomnym. Reportaż bez emocji jest słaby, a dobra książka wymaga entuzjazmu i energii, tak jak było z Broad Peak. Książkę czyta się po to, aby przeżywać emocje bohaterów i piszącego – mówił.      

Motywem napisania „Długiego filmu o miłości. Powrót na Broad Peak” była miłość i jej odcienie. Autor opowiadał też o trudzie himalaistów i indywidualnej motywacji każdego zdobywcy.

Zawód reportera widzi jako misję i pokazywanie niesprawiedliwości. Wierzy też w wielką siłę niezależnych mediów, bez której demokracja jest niemożliwa.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle