poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Jasielskie rysy niepodległościowe – wystawa w MBP w Jaśle

0
Jasielskie rysy niepodległościowe – wystawa w MBP w Jaśle
Udostępnij:

18 kwietnia 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle otwarto wystawę pn. Pamiętamy! 100. lecie odzyskania Niepodległości w Jaśle.

Inauguracji wystawy towarzyszyły prelekcje: Mariusza Świątka, p.o. dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle oraz Anny i Krzysztofa Kusiaków, autorów Regionalnego Bloga Historycznego o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza” oraz program artystyczny w wykonaniu Ogniska Muzycznego w Jaśle.

Mariusz Świątek nawiązując do zaprezentowanych na wystawie treści, rozszerzył zaprezentowane wątki jasielskie, przywołując w szczególny sposób sytuacje, sylwetki osób oraz miejsca pamiętające tamte czasy. Anna i Krzysztof Kusiakowie opowiedzieli o swoim blogu tworzonym z pasji do lokalnej historii oraz przywołali m.in. wypowiedzi osób z regionu jasielskiego oraz gorlickiego w kontekście tła historycznego działań niepodległościowych mających miejsce na tych terenach.

Fotografie i wspomnienia z tamtych dni, które m.in. udostępnione zostały przez: Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Annę i Krzysztofa Kusiaków, prowadzących Regionalny Blog Historyczny o Ziemi Jasielskiej i Gorlickiej „Z Pogranicza” pozwalają przybliżyć atmosferę grozy lat I wojny światowej, a także radosnego świętowania powrotu Niepodległej Ojczyzny.

W otwarciu wystawy wzięli udział: wicemarszałek województwa podkarpackiego – Maria Kurowska, burmistrz miasta Jasła – Ryszard Pabian, zastępca burmistrza miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech, przewodniczący Rady Miasta Jasła – Henryk Rak, a także radni i przedstawiciele instytucji oraz stowarzyszeń miejskich.

Wydarzenie towarzyszy obchodom 100-lecia Odzyskania Niepodległości pod hasłem „Niepodległe Jasło”.

Wystawę można oglądać od 18 kwietnia do 30 czerwca 2018 w holu MBP w Jaśle, (ul. Kołłątaja 1).

MBP Jasło

{gallery}galerie/18_rok/mbp_wystawa_niepodleglosc{/gallery}