poniedziałek, 20 maja, 2024

Jubileuszowa edycja Narodowego Czytania w jasielskiej Bibliotece

0
Jubileuszowa edycja Narodowego Czytania w jasielskiej Bibliotece
Udostępnij:

Na przestrzeni minionych lat stało się już tradycją, że w pierwsze wrześniowe dni Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zachęca mieszkańców do zgłębiania utworów najwybitniejszych polskich pisarzy. W tym roku podczas 10. edycji Narodowego Czytania pochyliliśmy się nad dramatem Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”.

Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku, od dekady akcja cieszy się niezmienną popularnością wśród miłośników literatury, gromadząc rzesze Polaków w kraju i za granicą na lekturze dzieł rodzimych autorów. Podczas tegorocznej jubileuszowej odsłony przedsięwzięcia czytaliśmy „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Sztuka nosząca podtytuł tragifarsa kołtuńska, łączy w sobie elementy komedii i tragedii.
To opowieść o złożoności ludzkich charakterów, zaściankowości poglądów, pozornej moralności oraz życiu w zakłamaniu i obłudzie. Główna bohaterka – Aniela Dulska – jest postacią dwulicową, fałszywą, chciwą i skąpą, z pogardą odnoszącą się do ludzi pochodzących z uboższych grup społecznych. Wszystko co robi, robi na pokaz. Jej postawa określana mianem dulszczyzny, jako nazwa zjawiska na stałe wpisała się w język polski. Choć prapremiera dramatu odbyła się pod koniec 1906 roku, a od tego wydarzenia minęło ponad 100 lat, jego przesłanie wciąż pozostaje aktualne, szczególnie w kontekście kreowanych w wirtualnym świecie często wyidealizowanych i nieprawdziwych wizerunków ludzi.

W trakcie tegorocznej odsłony akcji fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” w wykonaniu młodzieży, bibliotekarzy i przedstawicieli władz samorządowych zostały zamieszczone w serwisie informacyjnym Miasta Jasła,  na bibliotecznym kanale YouTube oraz w mediach społecznościowych. Za pomoc w realizacji nagrania dziękujemy dyrekcji i pracownikom Jasielskiego Domu Kultury. W bohaterów utworu wcielili się:

– Pani Dulska – Małgorzata Smyka – bibliotekarka z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle
– Juliasiewiczowa – Agnieszka Otrząsek – referent w Wydziale Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Jaśle
– Mela Dulska – Aleksandra Sieńkowska – czytelniczka Biblioteki, uczestniczka warsztatów teatralnych w Jasielskim Domu Kultury
– Hesia Dulska – Aleksandra Kmiecik-Goleń – czytelniczka Biblioteki
– Zbyszek Dulski – Michał Szpak – uczestnik warsztatów teatralnych w Jasielskim Domu Kultury

2 września, na zaproszenie Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle, bibliotekarka Renata Grzegorczyk wraz z pracownikami przedszkola przeczytała dzieciom fragment utworu, opowiedziała o idei akcji i przybliżyła sylwetę Gabrieli Zapolskiej. Przedszkolaki wzięły także udział w zabawach zainspirowanych wysłuchanym tekstem.

Natomiast w dniach  6-11 września dla wszystkich odwiedzających Bibliotekę Główną przygotowaliśmy akcję „Herbatka z Panią Dulską”. Czytelnicy mogli znaleźć w holu pakieciki do zabrania, które zawierały cytaty z dramatu Gabrieli Zapolskiej, herbatkę i słodkie małe co nieco. W akcji udział wzięło ponad 140 osób.

MBP
Foto: MBP w Jaśle, Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle