wtorek, 18 czerwca, 2024

Kapliczki Ziemi Jasielskiej

0
Kapliczki Ziemi Jasielskiej
Udostępnij:

Spotkanie z Emilią Polak „Śladami kapliczek Ziemi Jasielskiej” (26.02.2019) zapoczątkowało nowy cykl „Rozmowy o regionie” realizowany w jasielskiej Bibliotece.

Pełna pasji opowieść o początkach fascynacji folklorem Ziemi Jasielskiej, współpracy z Franciszkiem Kotulą, urozmaicona pięknymi zdjęciami, przeplatana zabawnymi anegdotami, wzbudziła żywe zainteresowanie wśród słuchaczy, skłaniając ich do ożywionej dyskusji.

Poetka, niestrudzona badaczka folkloru, od lat stara się propagować tradycje oraz dziedzictwo naszego regionu i ocalić je od zapomnienia. Jej książki, a wśród nich trzytomowa pozycja „Kapliczki i krzyże w folklorystycznej scenerii”, to efekt wieloletnich badań ale też, jak sama pisze, spełnienie i realizacja zamiłowań etnograficznych.

Kapliczki i krzyże przydrożne na stałe wpisały się w krajobraz naszego kraju. Spotykamy je na każdym kroku, na prywatnych posesjach, przy drogach, czasem ukryte głęboko na polach czy w lesie. Wszystkie są świadectwem minionych wydarzeń, ludzkich tragedii, radości, czasem cudów. To niejednokrotnie małe dzieła sztuki ludowej i artystycznej, niektóre pieczołowicie remontowane i ozdabiane kwiatami, inne zniszczone przez upływający czas, zapomniane, coraz szybciej znikają z naszego krajobrazu. Odchodzą ludzie, będący świadkami ich powstania lub pamiętający je z przekazów innych. Warto ocalić i zachować jak najwięcej z tego, co zostało po minionych pokoleniach, aby nie odeszły bezpowrotnie, jak pisze sama autorka: by te przydrożne symbole religijne nie stały się tylko zabytkami etnograficznymi lub budowlami mniej lub bardziej estetycznymi. Nadal pozostają więc aktualne słowa zawarte w jej wierszu:

(…)

dźwięcznie grają
stare koła u wozu
i furman coś pod nosem mruczy
nie widzi że koń kłania się
przydrożnym świątkom

zdejm czapkę albo nie
jutro ty będziesz się kłaniał
kapliczkom
którym wiatr gwiżdże
lipowe pieśni
i wesoło śpiewają ptaki.

Duże zainteresowanie wśród zebranych wzbudziły książki Emilii Polak dostępne w naszej Bibliotece.

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy Nadzieję”.

MBP Jasło