wtorek, 21 maja, 2024

Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii” – Jaślanka wśród najlepszych

0
Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii” – Jaślanka wśród najlepszych
Udostępnij:

Roksana Węgiel, wokalistka Jasielskiego Domu Kultury, wygrała w swojej kategorii wiekowej VII Światowy Festiwal – Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii”. W nagrodę wystąpiła w koncercie galowym i otrzymała nominację na XXIV Międzynarodowy Festiwal „WE XXI- st CENTURY”, który odbędzie się 22-29 sierpnia 2016 roku w Słonecznym Brzegu (Bułgaria). Utalentowaną 10-latkę przygotowała Ewa Grzebień, instruktor muzyki w JDK.
Światowy Festiwal – Karnawał Młodzieży „Orfeusz w Italii”, organizowany w Lido di Jesolo, we Włoszech, to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali w Europie. Mogą w nim uczestniczyć jedynie wykonawcy (soliści oraz zespoły wokalne i taneczne) wcześniej nominowani podczas ogólnokrajowych przeglądów. W tym roku festiwal trwał od 8 do 14 września. Rozpoczął się uroczystą paradą i prezentacją uczestników na rynku, z udziałem włoskich przedstawicieli władz oraz świata kultury i muzyki. W festiwalu wzięli udział przedstawiciele kilkunastu państw europejskich, którzy wystąpili w kilku kategoriach wiekowych i artystycznych. Najmłodsi wykonawcy mieli 5 lat, najstarsi – 25.

Organizator festiwalu powołał międzynarodowe jury, składające się z kompozytorów, muzyków, choreografów, które oceniło prezentacje. Jurorzy nie mogli głosować na reprezentantów swojego kraju. Oceniający wokalistów brali pod uwagę: technikę wokalną, oryginalność, wyraz sceniczny, interpretację, dobór repertuaru i ogólne wrażenie artystyczne. Każdy z młodych piosenkarzy wykonał 2 – odrębnie punktowane – utwory. Nota końcowa obejmowała obydwa występy.

Wśród młodzieży reprezentującej Polskę była solistka Jasielskiego Domu Kultury Roksana Węgiel, występująca w kategorii do 10 lat. Młoda wokalistka, uczęszczająca od 3 lat na zajęcia prowadzone przez Ewę Grzebień z JDK, otrzymała nominację na festiwal „Orfeusz w Italii”, wygrywając Ogólnopolski Konkurs Piosenki „Skowroneczek” w Nowym Sączu. We Włoszech Roksana wykonała dwie piosenki: „Gdy nastanie znów świt” z filmu Rogate ranczo (po polsku) oraz „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena w języku angielskim. Piękne wykonanie oraz wyrazista interpretacja zrobiły wrażenie na jurorach, którzy przyznali jaślance I miejsce. W ramach nagrody Roksana otrzymała m.in. nominację na przyszłoroczny – XXIV Międzynarodowy Festiwal „WE XXI – st CENTURY” w Bułgarii oraz zaśpiewała dla włoskiej publiczności na koncercie galowym Światowego Festiwalu Młodzieży na otwartej scenie koncertowej w Lido di Jesolo w niedzielę 13 września.

Udział w festiwalu we Włoszech był dla Roksany wielką radością. Jadąc do Lido di Jesolo, nie myślała – jak mówi – o nagrodzie, tylko chciała zaprezentować się publiczności z jak najlepszej strony. Trzeba przyznać, że wyszło jej to znakomicie. Zdobyła nie tylko aplauz widzów, ale i najwyższe uznanie jurorów.

Zapytana, o przeżycia związane z udziałem w festiwalu mówi: Najfajniejsze było to, że w ogóle mogłam pojechać na taki festiwal i wystąpić przez tak dużą publicznością. Nie jechałam tam po nagrodę, ale bardzo się cieszę, że ją dostałam. Atmosfera na festiwalu była bardzo miła, nie czuło się rywalizacji, wszyscy wszystkim kibicowali.

Poza występami wszyscy uczestnicy festiwalu mieli również możliwość poznania przepięknych okolic Lido di Jesolo; zwiedzili m.in. Wenecję i Padwę.

JDK