poniedziałek, 4 marca, 2024

Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza

0
Karpacki Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza
Udostępnij:

Na terenie legendarnego grodziska i w parku archeologicznym leżącym u jego stóp tworzącym Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła, w dniach 21-23 sierpnia odbył się kolejny Festiwal Archeologiczny Dwa Oblicza.

Program Festiwalu robił wrażenie na uczestnikach. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów liczna grupa odtwórców, zarówno z Polski jak też innych krajów europejskich, zamieszkała zamieszkają w wybudowanym przez siebie obozie, wiernie oddającym realia z czasów rodzenia się Państwa Polskiego i z okresu kiedy powstał ufortyfikowany gród w Trzcinicy czyli sprzed 4000 lat. Zwiedzający spotkali tam rzemieślników uprawiających pradawne rzemiosła, groźnych wojowników, kobiety i dzieci ubrane w starożytne stroje.

Doszło także też do wielkiej bitwy dwóch armii, która była atrakcją Festiwalu. Tuż po niej zapłonął stos pogrzebowy i odbyły się tajemnicze, starożytne obrzędy związane z pogrzebem poległych wojowników.

Były turnieje, w których współzawodniczyli nie tylko wojowie ale również kobiety. Oprócz tradycyjnych, widowiskowych zawodów bojowych, rozegrano konkurs łuczniczy, który w tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowany w niezwykłej scenerii potężnych wałów grodziska.

W tle tych wydarzeń rozlegała się starożytna muzyka grana przez słynne w kręgach odtwórców zespoły.

Oprócz atrakcji festiwalowych w czasie jego trwania goście mogli zwiedzić Skansen wraz z grodziskiem, zobaczyć wystawę stałą poświęconą jego dziejom, zobaczyć wielokrotnie nagradzany film „Trzcinica-Karpacka Troja” a także wspiąć się na 40 metrową wieżę widokową zlokalizowana w najwyższej części wzniesienia na której usytuowany jest gród.

Źródło: www.karpackatroja.pl

Zdjęcia: Sławomir Tokarski

{gallery}galerie/2015_rok/dwa_oblicza{/gallery}