poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Kobieta, aby być muzą musi kochać

0
Kobieta, aby być muzą musi kochać
Udostępnij:

21 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyła się dyskusja o książce Marii Poprzęckiej „Uczta bogiń”. 

Rozmowę rozpoczęliśmy od Elizabeth Siddal, pięknej rudowłosej muzy Prerafaelitów, której poświęcenie dla artysty i kochanka D.G. Rossettiego przeszło wszelką miarę. Modelką też była znakomitą i kilkugodzinne moknięcie w wannie, dla większego realizmu sceny, przypłaciła zdrowiem.

 

Ewa Sokołowska Michna powiedziała: Kobieta, aby być muzą musi kochać. Zofia Błażej upatruje w Nadii Chodasiewicz-Grabowskiej-Leger przykład artystki spełnionej zawodowo i społecznie. Nie mówiąc o Julii Margaret Cameron, której nie przeszkadzała surowość zasad wiktoriańskiej Anglii. W większości jednak (…)Żyły i tworzyły będąc równocześnie muzami swoich sławnych mężczyzn. Młode i piękne wzbudzały i zaspakajały pożądanie, dawały impuls do tworzenia dzieł. Jednak „Nic nie wyrasta w cieniu wielkiego drzewa”, dlatego losy muz są przeważnie podporządkowane twórcy a one same znane ogółowi głównie dzięki związkowi z artystą – powiedziała B. Tora.

Teresa Furmanek-Wnęk przeczytała fragment listu-manifestu Natalii Gonczarowej: „Wierzcie więcej w siebie, w wasze siły i w wasze prawa ludzkie i boskie (…)”. Te słowa dotyczą wszystkich.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/dkf_maj{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj