wtorek, 27 lutego, 2024

Kolejne laury wokalistów JDK

0
Kolejne laury wokalistów JDK
Udostępnij:

Wokaliści Jasielskiego Domu Kultury, przygotowani przez Ewę Grzebień, instruktorkę muzyki w JDK, znów znaleźli się wśród laureatów ponadregionalnych festiwali kolęd i pastorałek. Aleksandra Brągiel i Julia Zielińska znakomicie zaprezentowały się na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu, a Roksana Węgiel, Dawid Wojnarowicz i Oliwia Hap, świetnie spisali się na X Nowohuckim Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Z obu festiwali młodzi piosenkarze JDK przywieźli nagrody i wyróżnienia. W Jarosławiu nagrodę otrzymała też ich nauczycielka Ewa Grzebień, za wyszukanie niestandardowych utworów kolędowych oraz profesjonalne przygotowanie wokalistek do występów.

XXII Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu

Konkurs, zorganizowany w Miejskim Ośrodku Kultury w Jarosławiu, jak zwykle przyciągnął wykonawców z całej Polski. Po przesłuchaniach jurorzy: dr Olga Popowicz (Akademia Muzyczna w Krakowie), Jadwiga Nowosiad (Państwowa Szkoła Muzyczna w Jarosławiu) i ks. dr hab. Tadeusz Bratkowski (prof. Wydziału Muzyki na Uniwersytecie Rzeszowskim) wyłoniło 22 laureatów (nagrodzonych i wyróżnionych w trzech kategoriach wiekowych: młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i dorosłych), którzy wystąpili w koncercie galowym 22 stycznia br. (niedziela) w jarosławskim MOK. W gronie tym – obok reprezentantów m.in.: Krakowa, Warszawy, Kielc, Stalowej Woli, Rzeszowa i Przemyśla – znalazły się dwie gimnazjalistki z Jasła: zwyciężczyni tej kategorii Aleksandra Brągiel oraz wyróżniona Julia Zielińska. Pierwsza zaśpiewała „Szarą kolędę” i „Na zielonej łące”, druga – „Cudowną noc” i „Bóg wam zapłać panie gospodarzu”.

Jarosław Julia Zielińska Jarosław nagrodę odbiera Aleksandra Brągiel w głębi po prawej Julia Zielińska

Organizatorami festiwalu byli: Urząd Miasta Jarosławia, Miejski Ośrodek Kultury, Starostwo Powiatowe i Parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu.

X Nowohucki Festiwal Kolęd i Pastorałek

14 stycznia br. w kościele p.w. Matki Bożej Pocieszenia przy ul. Bulwarowej w Krakowie – Nowej Hucie odbył się X Nowohucki Konkurs Kolęd i Pastorałek, na który zgłosiło się 130 wykonawców (solistów, duetów, zespołów, chórów i scholi, łącznie ponad 450 osób) przede wszystkim z Małopolski, ale również z Podkarpacia i Śląska.

Przesłuchania trwały do późnego wieczora, a jurorzy przyznali po 3 nagrody oraz wyróżnienia w kategoriach: zespołów, duetów i solistów, podzielonych na 4 grupy wiekowe. Wśród laureatów była trójka reprezentantów JDK.

Roksana Węgiel, która oczarowała jury zaśpiewaną a cappella pastorałką „Paśli pasterze woły” i wygrała festiwal kat. wiekowej 12-14 lat, natomiast pozostała dwójka zdobyła wyróżnienia: Dawid Wojnarowicz w kat. 12-14 lat (za pastorałkę „W tej kolędzie”), a Oliwia Hap w kat. od 15 lat (za pastorałkę „Na zielonej łące”).

Nowa Huta Oliwia Hap Nowa Huta Roksana Węgiel 1

Organizatorem festiwalu była Fundacja nowohuckie.PL.

JDK – st