sobota, 15 czerwca, 2024

Z batikiem na „ty”

0
Z batikiem na „ty”
Udostępnij:

30 młodych osób z Polski i Słowacji uczestniczyło w pierwszych warsztatach batikowych, zorganizowanych przez Jasielski Dom Kultury. Zajęcia, które trwały dwa dni (9 – 10 czerwca br.) odbyły się w pracowni państwa Małgorzaty i Bogdana Samborskich w Jaśle.
W warsztatach brały udział niepełnosprawne dzieci i młodzież z Jasła i Liptowskiego Mikulaszu oraz uczestnicy zajęć plastycznych w Jasielskim Domu Kultury. Prowadziła je Maria Zuzańska, instruktor w Centrum Kultury w Łęcznej, specjalistka w batiku, której pomagały Anna Brożyna i Ewa Kusiak, plastyczki Jasielskiego Domu Kultury.

Batik to technika malarska, która polega na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, farbującym miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. – To nie jest trudna sztuka, ale momentami może być niebezpieczna, chociażby ze względu na gorący wosk czy prasowanie żelazkiem. Dlatego musi ktoś to nadzorować. Poza tym potrzebne są określone warunki atmosferyczne: musi być słońce i wiatr, bo wtedy tkaniny schną błyskawicznie – mówi Anna Brożyna, organizator warsztatów, instruktor plastyki w JDK. W tym przypadku pogoda była wręcz wymarzona, a dodatkową atrakcją był malowniczy plener na terenie posiadłości państwa Samborskich, gdzie odbywały się warsztaty. Dzięki temu dzieci miały znakomite warunki nie tylko do twórczej pracy, ale także do odpoczynku.

Warsztaty batikowe z udziałem osób niepełnosprawnych zostały zrealizowane w ramach projektu pn.: „Podniesienie jakości i świadczonych usług poprzez przebudowę infrastruktury kulturalnej Domów Kultury w Jaśle i Liptowskim Mikulaszu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007 – 2013.

kp (JDK)

{gallery}galerie/2015_rok/batik{/gallery}