środa, 17 kwietnia, 2024

Koncert młodych talentów w JDK

0
Koncert młodych talentów w JDK
Udostępnij:

Zespoły wokalne i taneczne, soliści i recytatorzy Jasielskiego Domu Kultury wystąpili w koncercie „Z artystycznej palety JDK” kończącym sezon 2012/2013. Licznie przybyła publiczność miała okazję przekonać się, że młodzież rozwijająca swoje talenty pod kierunkiem instruktorów JDK nie bez powodu zdobywa laury nie tylko w konkursach lokalnych, ale także w wielu turniejach regionalnych i ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych.
W programie przygotowanym specjalnie na tę okazję wychowankowie JDK przedstawili swój tegoroczny dorobek artystyczny. Widzowie podziwiali obdarzonych wyjątkowymi głosami solistów, zespoły wokalne „Fermata” i „Dominanta”, tańczące od kilku lat nastolatki z grupy „R-Revolution” w najnowszych układach oraz grupę maluchów ćwiczących hip-hop od jesieni ubiegłego roku. Uzdolniona aktorsko młodzież ze „Sceny Słowa” i „Koła Recytatorskiego” zaprezentowała m.in. fragmenty polskiej legendy o Jaśle i słowackiej legendy o zamku Čičva, przygotowanych podczas „Polsko – Słowackiego Jarmarku Pogranicza”.

Niedawne Dni Jasła pokazały, że nasi młodzi artyści znakomicie prezentują się nie tylko na tej scenie, ale także w kontekście profesjonalistów. Naszą ideą jest właśnie łączenie sztuki amatorskiej z profesjonalną – mówił dyrektor JDK Janusz Szewczyk, przedstawiając widowni bohaterów koncertu i ich największe sukcesy.

Wśród młodych artystów prezentujących się na scenie JDK byli nowicjusze po raz pierwszy biorący udział w koncercie, ale też laureaci prestiżowych konkursów, pracujący pod kierunkiem: Heleny Gołębiowskiej, prowadzącej od kilkunastu lat „Scenę słowa” i „Koło recytatorskie”, Ewy Grzebień (zespoły wokalne i soliści) oraz Katarzyny Korony (tancerze).

***

Najważniejsze sukcesy reprezentantów JDK w sezonie artystycznym 2012/2013

RECYTACJE: Nagroda Literacka Nike (konkurs recytatorski organizowany przez JDK): Patrycja Piotrowska – nagroda I stopnia, Lidia Bachórz – nagroda II stopnia, wyróżnienia: Mateusz Knapik oraz Dorota Libuszowska; Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej w Sędziszowie Małopolskim: Mateusz Knapik – III miejsce; Ogólnopolski Turniej Satyry „O złotą szpilę” w Przemyślu: Dorota Libuszowska – II nagroda, Paulina Gronkiewicz – wyróżnienie; XII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Józefa Czechowicza w Lublinie: Dorota Libuszowska – nagroda, Patrycja Piotrowska – nagroda, Lidia Bachórz – wyróżnienie, Mateusz Knapik – wyróżnienie; XXIII Ogólnopolski Turniej Recytatorski „Od Mickiewicza do Miłosza”: Mateusz Knapik – nagroda, Lidia Bachórz – wyróżnienie, Dorota Libuszowska – wyróżnienie; XIX Ogólnopolski Turniej Recytatorski Twórczości Jednego Autora „Jarosław Mikołajewski”: Patrycja Piotrowska – wyróżnienie, Lidia Bachórz – wyróżnienie.

TANIEC: III miejsce i nagroda publiczności w XI Przeglądzie „Pasikonik” w Mielcu w 2012 r., II miejsce na Andrzejkowych Spotkaniach Tanecznych w Jaśle w 2012 r., I miejsce w 2012 oraz III w 2013 r. na przeglądzie „Złoty Gryf” w Dębicy.

Zespół taneczny R Revolution działa w JDK od 2008 roku. Założycielem oraz instruktorem grupy jest Katarzyna Korona, tancerka i choreografka. Grupa specjalizuje się w najpopularniejszych stylach tańca nowoczesnego: hip-hop, house i pop dance. W skład zespołu wchodzi obecnie 10 osób. Grupa prezentuje się na wielu imprezach w powiecie jasielskim oraz na Słowacji. W minionym roku artystycznym zespół wystąpił 17 razy na różnego rodzaju pokazach i przeglądach. Dziecięca grupa taneczna działa dopiero od października 2012 r. Tworzą ją osiemnaścioro dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Młodzi tancerze wystąpili w koncercie po raz pierwszy, w układzie hip-hopowym „Fresh”.

ŚPIEW: Zespół wokalny Fermata: I nagroda na Wojewódzkim Przeglądzie piosenki „Śpiewaj razem z nami” w Przemyślu; Oliwia Hap: Grand Prix na Międzynarodowym konkursie „Z Piosenką do Unii Europejskiej” w Wiśniowej, Julia Zielińska: I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Mietka Szcześniaka „TEN TON” w Warszawie w kat. szkół podst., II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd w Będzinie, I nagroda w Wojewódzkim Konkursie „Literatura i dzieci: w Rzeszowie; Aleksandra Tocka: I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Piosenek Mietka Szcześniaka „TEN TON” w Warszawie w kat. gimnazjum, II nagroda w Wojewódzkim Konkursie „Sacrum w literaturze i sztuce” w Jarosławiu; Gabriela Smyka: I nagroda na II Festiwalu kultury dziecięcej „Strzyżowskie Michałki”, I nagroda na Międzynarodowym konkursie „Z Piosenką do Unii Europejskiej” w Wiśniowej; Klaudia Łopatkiewicz: I nagroda w Ogólnopolskim Turnieju „O złotą szpilę” w Przemyślu, II nagroda w III Podkarpackim Konkursie Poezji Współczesnej w Rzeszowie; Hubert Reczek: II nagroda w Ogólnopolskim Turnieju „O złotą szpilę” w Przemyślu, II nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i pastorałek w Będzinie.

To tylko najważniejsze sukcesy wokalistów JDK, którzy w minionym roku szkolnym otrzymali również wiele nagród i wyróżnień w konkursach lokalnych i powiatowych. Ponadto wokaliści JDK uczestniczyli w ponad dwudziestu koncertach w Jaśle, Rzeszowie (m.in. Radio Rzeszów), Przemyślu, Jarosławiu, Będzinie, Strzyżowie, Wiśniowej, Miejscu Piastowym, Warszawie, a także w warsztatach wokalnych w Jaśle i Warszawie. Młodzi artyści bardzo dużo pracy włożyli w przygotowanie się zarówno do koncertów jak i konkursów, które niejednokrotnie były wielostopniowe. Wysiłek nie poszedł na marne, bo efekty były znakomite.

JDK – st

{gallery}galerie/koncert_nazakonczenie{/gallery}