środa, 19 czerwca, 2024

Kto ty jesteś? Czyli o patriotyzmie – tak po prostu…

0
Kto ty jesteś? Czyli o patriotyzmie – tak po prostu…
Udostępnij:

26 września 2018 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle gościliśmy Joannę Olech, popularną autorkę książek dla dzieci, znaną zwłaszcza z bestsellera Dynastia Miziołków oraz książki Kto ty jesteś, w prosty sposób wyjaśniającej dzieciom pojęcie patriotyzmu.

O godzinie 9.00 autorka spotkała się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, Szkoły Podstawowej nr 12 w Jaśle i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Brzyskach. W popołudniowym spotkaniu wzięły udział dzieci z rodzicami.

Joanna Olech rozpoczęła spotkania serią pytań do uczestników: Jaką szkołę trzeba skończyć, żeby zostać pisarzem? Ile trzeba mieć lat, żeby pisać zawodowo? Czy pisarz może robić błędy? Podczas rozmowy z autorką dzieci dowiedziały się, że: nie ma szkoły dla pisarzy, każdy może pisać bez względu na rodzaj wykształcenia, zawód czy wiek. Joanna Olech, zanim zaczęła pisać, była ilustratorką, a Astrid Lindgren – sekretarką. Tove Janson miała 14 lat, kiedy wydała swoją pierwszą książkę. Błędy zdarzają się każdemu, a poprawia je korektor.

Najważniejszą część spotkania stanowiła rozmowa o patriotyzmie. Patriotyzm kojarzy się z symbolami narodowymi, uroczystym obchodzeniem świąt narodowych i szacunkiem dla historii państwa. Ale czy to wszystko? Z książki Joanny Olech i Edgara Bąka Kto ty jesteś, którą autorka przeczytała podczas spotkania, dzieci i ich rodzice dowiedzieli się jak być patriotą każdego dnia. Okazało się że patriotą można być w każdym wieku. Patriotyzm to miłość do ojczyzny, która przejawia się tak samo, jak miłość do bliskich. Dlatego prawdziwy patriota dba o swoje otoczenie, o przyrodę, ludzi i zwierzęta, pomaga innym, rozwija się i uczy, aby lepiej służyć swojemu krajowi. – Patriotyzm to zadanie dla nas wszystkich – stwierdziła autorka.

Spotkania odbyły się w ramach projektu Rośniemy w Niepodległość! dofinansowanego przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/mbp_olech{/gallery}