wtorek, 27 lutego, 2024

Łamańce językowe – dziecięce ilustracje do wierszy Tuwima

0
Łamańce językowe – dziecięce ilustracje do wierszy Tuwima
Udostępnij:

Słoń Trąbalski, Murzynek Bambo, Lokomotywa i Ptasie Radio – to główni bohaterowie prac plastycznych dzieci uczestniczących w ogólnopolskim konkursie „Łamańce językowe w ulubionym wierszu Juliana Tuwima”.  Wszystkie prace zachwycają wręcz dziecięcą pomysłowością i wykonaniem. Pokonkursowa wystawa czynna będzie w JDK do 16 marca br. 

Wczoraj w JDK otwarta został wystawa pokonkursowa na temat XIV ogólnopolskiego konkursu logopedyczno-plastycznego „Łamańce językowe w ulubionym wierszu Juliana Tuwima”. W tym roku szkolnym współorganizatorem konkursu był Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Jaśle.

Konkursy logopedyczno – plastyczne pod patronatem wydawnictwa Komlogo  organizowane są już od 2010 roku.

Nasza placówka brała czynny udział we wszystkich edycjach konkursów od 2012 r., a nasi uczniowie wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca oraz wyróżnienia: sześciokrotnie – miejsce II, trzykrotnie – wyróżnienie – mówi Jadwiga Kaczkowska, nauczyciel logopeda w SOSW w Jaśle, koordynator konkursu. – W tym roku szkolnym, włączając się w obchody „Roku Tuwima”, zostaliśmy współorganizatorami konkursu. 

Konkurs trwał od 16.09 do 29.11.2013 roku, adresowany był do dzieci w kategorii wiekowej od 4 do 10 lat, z podziałem dla dzieci sprawnych i niepełnosprawnych. Celem konkursu było: rozbudzenie wrażliwości i uwagi słuchowej, wzbogacenie słownictwa i umiejętności wypowiedzi, rozwijanie inwencji twórczej, wyobraźni oraz inspiracji do zabawy słowem, czerpanie radości ze wspólnej pracy z logopedą, nauczycielem, bądź rodzicem przy tworzeniu ilustracji plastycznych.

Dzieci ze swoimi nauczycielami zapoznawały się z twórczością Juliana Tuwima oraz wykonywały prace do wybranego wiersza. Na konkurs nadesłano 3986  prac z całej Polski, wykonanych różnymi technikami.

– Wszystkie prace w wyznaczonym czasie dwóch tygodni musiały być  zarejestrowane elektronicznie, sfotografowane, opisane, uporządkowane według poszczególnych kategorii oraz przesłane na płycie CD do wydawnictwa celem umieszczenia ich na stronie internetowej www.komlogo.pl-konkursy  – mówi Kaczkowska. – Wiersze Tuwima nie tylko uczą, ale bawią, zachwycają małych i dużych. Wyrazem tego są prace dzieci, największą popularnością cieszyły się takie wierszyki jak: Murzynek Bambo, Lokomotywa, Ptasie radio, Słoń Trąbalski.

Wybór laureatów spośród tych najpiękniejszych prac był niezwykle trudny.

– Poziom prac był bardzo wyrównany, braliśmy pod uwagę pomysłowość, ciekawe techniki plastyczne i samodzielność dziecka. Wśród laureatów znalazł się Jakub Krzemień, wychowanek Przedszkola Miejskiego nr 13 –  zajął II miejsce w kategorii dzieci w wieku od 4-6 lat – mówi Kaczkowska. – Wystawa nagrodzonych prac ma na celu prezentacja twórczości dziecięcej społeczności lokalnej, zachęcanie do udziału w kolejnych konkursach KOMLOGO, podziękowanie za patronat nad konkursem instytucjom, sponsorom oraz mediom – wyjaśnia.

Nasza redakcja otrzymała od organizatorów dyplom z podziękowaniem za patronat medialny nad konkursem.

Miłym akcentem  podczas otwarcia wystawy był spektakl „Murzynek Bambo” przygotowany przez „Jeżowy Kolec”, teatrzyk działający przy SOSW w Jaśle.

Wystawa prac prezentowana będzie w dniach od 3 do 16 marca br. w Jasielskim Domu Kultury, a pozostałe prace będą wkrótce wyeksponowane także w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle

Ewa Wawro

{gallery}galerie/konkurs_plastyczny_SOSW{/gallery}