wtorek, 25 czerwca, 2024

Laureaci nagród literackich gośćmi VIII Festiwalu Poezji i Prozy

0
Laureaci nagród literackich gośćmi VIII Festiwalu Poezji i Prozy
Udostępnij:

Dobiegła końca ósma edycja Festiwalu Poezji i Prozy organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem Festiwalu było ukazanie tradycyjnych i nowoczesnych zjawisk literackich, jako elementów kształtujących współczesną kulturę. W ramach bogatego programu odbyły się spotkania autorskie, warsztaty poetyckie, projekcja filmów oraz jak zwykle koncert piosenki poetyckiej.
Podczas projekcji filmowych zaprezentowany został dokument „Gugara”, opowiadający o ludzie Ewenków z Syberii. Twórcami filmu są: Leszek Nagłowski i Andrzej Dybczak, autor książki pod tym samym tytułem. Film został nagrodzony m.in. Złotym Lajkonikiem na 48. Krakowskim Festiwalu Filmowym (2008). Jest to opowieść o Ewenkach, rdzennej ludności tajgi, którzy próbują się odnaleźć w postsowieckiej rzeczywistości. Film jest zrobiony niespiesznie, a powolna narracja jest odbiciem braku intensywnych emocji i nadziei. Akcję filmu można zamknąć w bardzo modnym współcześnie słowie „slow”. Narrator jest anonimowym obserwatorem wobec opowiadanej kamerą historii. Nie krępuje występujących przed nią ludzi, przez co uwiarygodnia swoją opowieść.

Literackimi gośćmi Festiwalu byli A. Franaszek i Z. Papużanka. Andrzej Franaszek, autor znanej książki „Miłosz.Biografia”, był gościem Festiwalu 25 września. Autor skromnie stwierdził, iż ma świadomość, że książka dobrze się sprzedaje nie dzięki twórcy biografii, ale jej bohaterowi. Miłosz był twórcą zaangażowanym i ciekawym świata (…). Dostrzec w nim można drapieżność zainteresowania światem – powiedział Franaszek. Dzieciństwo Miłosza upłynęło pod znakiem tułaczki wojennej. Jednak były to lata szczęśliwe, do których odwoływał się w chwilach samotności czy zwątpienia. To dzieciństwo dawało mu siłę. Czesław Miłosz miał dar uwodzenia ludzi, obdarzony był bowiem aurą, która ich przyciągała. Wierny w osobistych przyjaźniach, opozycyjny wobec Polski międzywojennej, nie lubił romantycznej martyrologii, mesjanizmu i ofiary. Miał w sobie dużo litewskiego rozsądku. Do końca życia nie utracił pasji intelektualnej.

W ramach „Literackich debiutów” czytelnicy spotkali się z Zośką Papużanką, autorką „Szopki”. Książkowy debiut Papuanki odbił się głośnym echem wśród miłośników literatury, co przyniosło jej ogromne uznanie i nominację do Paszportów „Polityki” 2012. Nie czuję się pisarką. Jestem autorką jednej książki – powiedziała. Próby literackie podejmowała już wcześniej, pisząc teksty kabaretowe. W książkach, które czyta drażni tani psychologizm. Wielka jest jej wiara w tajemnicę człowieka, a receptą na radzenie sobie z ranami wewnętrznymi, to odkrycie tego co boli i bycie odrobinę lepszym. Literaturę widzę jako wielką kulę, w środku której są małe kulki stykają się ze sobą – mówiła podczas spotkania.

Projekt VIII Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem VIII Festiwalu Poezji i Prozy był Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem sprawowały: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz m.in. portal: twojejaslo.pl.

MBP Jasło

{gallery}galerie/festiwal_poezji{/gallery}