środa, 28 lutego, 2024

Festiwal nowych form

0
Festiwal nowych form
Udostępnij:

W ramach VIII Festiwalu Poezji i Prozy zostały zaprezentowane nowatorskie formy twórczości literackiej. Dzięki wykorzystaniu kultury cyfrowej, nowoczesnych technologii i nowych mediów uczestnicy mieli okazję poznać różnorodne formy tekstu literackiego.
Arkana multipoezji objaśnił na wykładzie Michał Zabłocki, poeta z dużym doświadczeniem literackim, pomysłodawca rozpowszechniania słowa na chodnikach i murach. Znakomitym rozwiązaniem dla pomysłu poety okazała się nowa technologia, która umożliwiła globalny zasięg tekstów literackich. Sprzęgnięcie poezji i Internetu na stronie emultipoetry stworzyło mnóstwo możliwości udziału we wspólnej zabawie i edukacji. Po kilku latach funkcjonowania w Internecie i realu okazało się, że poezja nie jest hermetyczna a wręcz przeciwnie, komentuje rzeczywistość, jest ważkim nośnikiem treści obyczajowych i politycznych. Po wykładzie młodzież szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w dwudniowych warsztatach „Poetyckie czatowanie”. Jedną z możliwości twórczego działania jest pisanie wierszy na czacie. Pomysłodawca projektu Michał Zabłocki zadbał o jakość wizualną i merytoryczną. Jedna z uczestniczek warsztatów tak skomentowała stronę emulipoetry: Od roku piszę wiersze na tej stronie i cenię sobie szczerość i kulturę współpracujących jurorów takich jak Józef Baran, Ewa Chruściel, Aneta Kielan. Kolejnym elementem warsztatów była praca w grupach. W drugim dniu młodzi adepci poezji czytali własne teksty. Ostatnim zadaniem było wspólne napisanie songu o jasielskiej bibliotece do wybranej melodii. Wbrew pozorom nie było to proste wyzwanie.

Dwudniowy blok poświęcony multipoezji zakończył koncert Czesława Mozila. W repertuarze znalazły się utwory z albumu „Debiut” , które powstały na czacie w trakcie spotkań użytkowników portalu Multipoezja. Koncert, a właściwie monodram, przyniósł albo oczarowanie, albo rozczarowanie, ale nie pozostawił widza obojętnym. To nie koncert, którego zamysłem było zaprezentowanie utworów muzycznych. Tu muzyka łączyła się ze słowem. Z tego więc powodu spotkanie stało się niepowtarzalne. Czesław Mozil nie tylko wykreował pewną postać sceniczną, ale też dużo powiedział o sobie jako artyście i człowieku.

26 września odbyło się spotkanie z ojcem i teoretykiem poezji cybernetycznej Romanem Bromboszczem. Poeta jest całkowicie oddany cyberopoezji, jednak zapytany o typowe narzędzia pisarskie powiedział: Nie jestem oderwany od świata zeszytu. Przekaz Cyberpoezji jest skierowany do ludzi młodych. To estetyka szumów, bliczy i obrazów. Kwestionujący natchnienie, tekstualny gotowy obiekt, malarski hand made. Lektura tekstu nie jest linearna, jednak w poezji nowego typu istotna jest forma, gdzie tekst jest pretekstem.

Blok poświęcony nowoczesnej poezji zakończył performance „Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych”. Był to występ grupy Crossover z Krakowa, w skład której wchodzą poeci Krzysztof Szeremeta, Dawid Kasiar, Piotr Jemioło, twórca związany z szeroko pojetymi sztukami wizualnymi oraz Alberta Kociuby, poety z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych „Wschód”. Cała grupa wspólnie zaprezentowała swoje wiersze, które improwizowane były muzyką DJów oraz zmieniającymi się wizualizacjami, prezentowanymi w holu biblioteki.

Projekt VIII Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem VIII Festiwalu Poezji i Prozy był Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem spawowały: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz m.in. portal: twojejaslo.pl.

MBP Jasło

{gallery}galerie/festiwal_nowych_form{/gallery}