poniedziałek, 17 czerwca, 2024

LICZ-by to My

0
LICZ-by to My
Udostępnij:

W listopadzie br. odbyły się spotkania podsumowujące projekt Ma-Tematyka zaklęta w konarach drzew, realizowany w ramach programu grantowego „mPotęga” Fundacji mBanku.

W spotkaniach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i 2 w Jaśle, ich rodzice, dziadkowie oraz przedstawiciel Urzędu Miasta Jasła, Patrycja Bimkiewicz – Inspektor ds. kultury.

Projekt skierowany był do uczniów kl. IV–VI. Jego celem było pokazanie dzieciom i rodzicom zależności oraz roli, jaką odgrywa matematyka w przyrodzie, a przyroda w naszym życiu. Uświadomienie jak istotne jest poświecenie sobie wspólnego czasu przez członków rodziny oraz że matematyka może łączyć pokolenia.

W ramach projektu zostały zastosowane ciekawe oraz innowacyjne metody i narzędzia edukacji matematycznej.

2 października zastanawialiśmy się Ile matematyki jest w przyrodzie? Gościem spotkania był Edward Marszałek – Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. Na spotkaniu poznaliśmy polskie lasy przez pryzmat liczb. Dowiedzieliśmy się o najgrubszych

i najstarszych drzewach Podkarpacia i przekonaliśmy się, że to niesamowite ile matematyki kryje się w koronach drzew!

19 i 30 października odbyły się warsztaty Drzewo genealogiczne. Każdy uczeń wykonał własne rodzinne drzewo genealogiczne, po czym wkroczył w świat wielkiej matematyki. Obliczył m.in. różnicę między poszczególnymi datami urodzin i śmierci oraz ustalił, ile rodzinne drzewo urosło od jego urodzin, urodzin rodziców i dziadków – opierając się na przykładzie dębu, który rośnie około 2,5 cm na rok.

29 i 30 listopada spotkaliśmy się po raz ostatni, aby przekonać się, że LICZ-by to MY. We współpracy z wydziałami Urzędu Miasta Jasła – Wydziałem Spraw Obywatelskich i Urzędem Stanu Cywilnego – przygotowaliśmy multimedialną prezentację. Uczestnicy poznali ciekawostki związane z danymi statystycznymi miasta Jasła, m.in. ile osób urodziło się w ostatnim stuleciu, ilu jaślan nosi imiona Jan i Maria i jakie imiona są najpopularniejsze obecnie oraz która ulica ma najwięcej mieszkańców.

Wszystkie osoby biorące udział w projekcie otrzymały pamiątkowe kubki i notesy.

„Projekt dofinansowała Fundacja mBanku”

mPotęga to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród młodych ludzi i pokazuje im, że matematyka to super przygoda i przydatna w codziennym życiu umiejętność. Program ma na celu zachęcić nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu oraz pokazaniu matematyki w kreatywny i atrakcyjny sposób, aby stała się impulsem do wprowadzenia dzieci i młodzieży w przyjazny świat matematyki i logiki.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/mbp_liczby{/gallery}