poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Liryczne Jasło

0
Liryczne Jasło
Udostępnij:

Już po raz 21. Uzdolnione literacko dzieci i młodzież zaprezentowały swoje pracy na organizowanym przez jasielską bibliotekę ogólnopolskim konkursie. Wczoraj odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników.
Uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkół średnich wzięli udział w XXI Ogólnopolskim Konkursie Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży. Młode osoby miały okazję zaprezentować swoje zdolności do pisania wierszy i opowiadań W tegorocznej edycji konkursu zorganizowanego przez MBP w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle została nadesłana rekordowa liczba utworów. Łącznie we wszystkich kategoriach wiekowych 479 autorów przysłało 1153 prace.

Nowością tegorocznej edycji jest większa niż dotychczas liczba nadesłanych na konkurs opowiadań. Dotychczas dominowała poezja, teraz aż 280 uczestników przesłało prozę. Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży zyskuje coraz większy rozgłos, ponieważ w tym roku została nadesłana praca aż z dalekich Chin.

– Mam przyjemność już po raz dwudziesty pierwszy otwierać Ogólnopolski Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży. To, co nas ogromnie cieszy jest to, że konkurs ciągle trwa. Ci, którzy piszą wyrażają słowami swoje uczucia, emocje, refleksje czy wrażenia. To wydaje się nam najistotniejsze, jeżeli chodzi o sens organizowania konkursu – mówiła Małgorzata Piekarska, dyrektor MBP w Jaśle.

W skład jury weszli: Aleksandra Dacyl (polonistka), Mariusz Kalandyk (poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny rzeszowskiego Kwartalnika Edukacyjnego), Grzegorz Kociuba (poeta, krytyk literacki, polonista – przewodniczący jury), Jan Tulik (poeta, prozaik, eseista, dramaturg). Nie mieli łatwego zadania, gdyż poziom prac był wyrównany.

– To istotne, że w czasach informatyzacji, cyfryzacji nadal są ludzie, którzy chcą pisać piękne słowa czy to prozą czy wierszem. Serdecznie wam za to dziękuję i gratuluję pomysłu takiego sposobu na życie. Cieszę się, że staracie się Wasz język kultywować, zwłaszcza pisząc swoje pierwsze opowiadania. Gratuluję laureatom i mam nadzieję, że to tylko początek Waszej kariery i, że nagrody, które dzisiaj zostaną Wam przyznane będą zachęta do dalszej pracy i wierzę, że jeszcze niejednokrotnie weźmiecie udział w naszym konkursie – mówił Ryszard Pabian, burmistrz miasta Jasła.

Podczas gali finałowej uczestnicy wysłuchali licznych przemówień, a także zapoznali się z twórczością laureatów. Magii całego wydarzenia dodał występ duetu Tyburowski&Bora Duo.

Wyniki konkursu do pobrania w załączniku

Anna Szafarz

{gallery}galerie/16_rok/liryczne_jasło{/gallery}