Podkarpacie południowe to miejsce słynące z najstarszych uzdrowisk, które od wieków były miejscem, gdzie chętnie przybywali w celach leczniczych kuracjusze. Położenie w zacisznych, karpackich kotlinkach śródgórskich dwóch najważniejszych uzdrowisk jakimi są Iwonicz Zdrój oraz Rymanów Zdrój, sprzyja odpoczynkowi i regeneracji sił.
Uzdrowiska te mają bardzo silny związek z ukształtowaniem powierzchni, klimatem i wodami leczniczymi znajdującymi się w ich obrębie. Z Jasła do oby dwóch uzdrowisk jest zaledwie około 40 km, co daje możliwość szybkiego dotarcia tam. Warto wspomnieć, że turystyka uzdrowiskowa nabiera coraz większego znaczenia we współczesnym świecie i staje się ona bardzo modną formą spędzania wolnego czasu, stąd warto przypomnieć największe walory naszych uzdrowisk, które są perełkami Podkarpackiej ziemi.
Na początek należy wspomnieć o tym bardziej rozsławionym Zdroju jakim jest Iwonicz o którym pierwsze wzmianki pojawiły się już końcem XVI w. Wzgórza wokół uzdrowiska otoczone są lasami bukowo jodłowymi, które tworzą barierę przed wiatrem, co bardzo korzystnie wpływa na mikroklimat który jest niezwykle ważny dla przebywających tam gości. Duża liczba dni słonecznych wpływa na klimat na tym terenie które ma charakter podgórski. Warto też dodać, iż powietrze w Iwoniczu Zdroju ma potwierdzone właściwości lecznicze, stąd też samo przebywanie w uzdrowisku niesie ze sobą wiele korzyści. Największą atrakcją są tam jednak wody mineralne o właściwościach leczniczych. Są to głównie wody chlorkowo – wodorowęglanowe – sodowe, oraz jodkowe. Wody te mają szerokie zastosowanie w kuracjach leczniczych, do picia, kąpieli oraz warzenia soli. Najbardziej znanym źródłem, które zostało jako pierwsze w Karpatach objęte ochroną jest „Bełkotka”. Najważniejszym miejscem, które trzeba obowiązkowo odwiedzić w Iwoniczu Zdrój jest pijalnia wód, która znajduje się przy głównym deptaku. W centrum miasta znajduje się deptak, wzdłuż którego ulokowane są najważniejsze obiekty uzdrowiskowe, które dzięki zabytkowej, drewnianej zabudowie nawiązują swoim stylem do małych szwajcarskich wiosek. Każdy turysta powinien zobaczyć zabytkową, drewnianą willę Bazar, która jest najbardziej charakterystycznym obiektem znajdującym się przy głównym deptaku. Ponad to warto zajrzeć do kościoła parafialnego p.w. św. Iwona i Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych, którego konstrukcja nawiązuje do stylu neogotyckiego, co czyni ten kościół zabytkiem w skali województwa. Spacerując po uzdrowisku, każdy turysta z pewnością zwróci uwagę również na liczne sanatoria, które się pięknie wkomponowują w krajobraz Iwonicza Zdroju. Dodatkowym atutem jest możliwość rozpoczęcia dłuższej wędrówki z uzdrowiska po wzniesieniach Beskidu Niskiego, gdyż to właśnie stąd rozpoczyna się wiele szlaków turystycznych, dostosowanych do możliwości wszystkich przybywających tu gości. Dla bardziej wytrzymałych kondycyjnie kuracjuszy, zostały wytyczone szlaki, za pomocą których możemy dotrzeć do sąsiedniego uzdrowiska jakim jest Rymanów Zdrój.
Jest to malownicza wioska o statusie uzdrowiska, położony zaledwie 15 km na południowy-wschód od Iwonicza Zdroju. Uzdrowisko to powstało w 1873 roku z inicjatywy rodziny Potockich. Położone jest w obrębie Wzgórz Rymanowskich, co czyni go miejscem sprzyjającym do spacerów w malowniczej okolicy. Cennym walorem dla kuracjuszy jest charakterystyczny dla Rymanowa Zdroju klimat o charakterze podgórskim, wilgotny z dużą zawartością olejków eterycznych i jodu w powietrzu. Podobnie jak w sąsiednim Zdroju, znajdują się tu źródła wód leczniczych m.in.: chlorkowo – wodorowęglanowo – sodowe, kwasowęglowe, jodkowe, wodorowęglanowo – chlorkowo – sodowe oraz szczawy. Najbardziej znanymi źródłami rymanowskimi są Tytus, Celestyna i Klaudia, których właściwości lecznicze zostały oficjalnie potwierdzone. Rymanów Zdrój różni się zabudową od Iwonicza Zdroju, ponieważ nie ma tu tak dużej liczby drewnianych zabudowań, co wizualnie nadaje inny charakter temu uzdrowisku. Z najważniejszych zabytków, które trzeba koniecznie zobaczyć jest willa „Opatrzność”, która pełni funkcję pensjonatu, ponadto bardzo interesująca jest pijalnia wód, znajdująca się w centralnej części uzdrowiska. Sporą atrakcją jest również przepływająca przez wioskę rzeka Tabor, nad brzegami której zostały wyznaczone specjalne kąpieliska. Dla miłośników pieszych wędrówek wytyczono bardzo wiele szlaków pieszych ale i również rowerowych , które są dopełnieniem całej oferty Rymanowa Zdroju.
Z pewnością te uzdrowiska są perełką południowej części Podkarpacia, stąd warto w wolnej chwili udać się tam i zobaczyć najważniejsze zabytki a także pooddychać leczniczym powietrzem. Zarówno Iwonicz jak i Rymanów Zdrój są odwiedzane przez kuracjuszy z całej Polski, wiec warto też żeby były odwiedzane przez mieszkańców jasielszczyzny.
Kamila Płazińska
{gallery}galerie/16_rok/uzdrowiska{/gallery}