czwartek, 18 lipca, 2024

Mądrze i do śmiechu

0
Mądrze i do śmiechu
Udostępnij:

„Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny” to lekki, dynamiczny, dowcipny, a przy tym nie pozbawiony głębszych treści spektakl, który – w poniedziałkowy wieczór, 5 listopada br. – obejrzeli widzowie X Jesiennych Spotkań Teatralnych w Jaśle. Oklaskiwane od 2009 roku na scenach całej Polski widowisko wystawił w Jasielskim Domu Kultury Teatr Scena STU z Krakowa.

Na piąte przedstawienie tegorocznych spotkań teatralnych w Jaśle, zrealizowane w oparciu o fragmenty „Historii filozofii po góralsku” ks. prof. Józefa Tischnera i „Wieści ze słuchanicy” Wandy Czubernatowej, wypełniającą salę widowiskową publiczność zaprosiła wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska. – Ksiądz Józef Tischner znakomicie znał mentalność i naturę górali; znał ich upodobanie do wolności oraz do tak zwanego mędrkowania i gawędziarstwa – mówiła, przypominając, iż w zbiorze esejów „Historia filozofii po góralsku”, napisanym w podhalańskiej gwarze, przedstawił on myślicieli starożytnych, odnajdując zbieżności ich filozofii z „myndrkowaniem” znanych sobie górali. Dodała również, że „Wieści ze słuchanicy”, to właściwie zapis rozmów autorki z ks. Józefem Tischnerem.

Anegdoty i opowiastki z obu książek reżyser Artur „Baron” Więcek zestawił oraz zaadaptował na potrzeby sceny w taki sposób, że powstał wyjątkowy, zabawny, a zarazem prowokujący do refleksji spektakl kabaretowy. Natomiast znakomici aktorzy stworzyli świetne kreacje zarówno księdza Jegomości, jak i wyraziste postaci górali z krwi i kości, nie stroniących od kieliszka podhalańskich „filozofów”, zaskakujących trafnością swoich konceptów. Udało im się również sprawić, że nawet kilka nieco rubaszniejszych dowcipów rozbawiło widzów, nie wywołując u nich uczucia zażenowania i niesmaku. Całość (wzbogacona muzyką zespołu Trebunie Tutki) tak spodobała się jasielskiej publiczności, że nagrodziła ona artystów kilkuminutową owację na stojąco.

Wystąpili: Piotr Cyrwus – Jegomość Autor, Jerzy Trela – Wawrzek, stary góral, Marcin Zacharzewski – Józek, młody góral, Andrzej Róg – Jędrek, góral w średnim wieku, Iwona Konieczkowska – gospodyni Jegomościa Autora, Monika Kępka – Marysia, młoda góralka.

Kolejnymi przedstawieniami w ramach jubileuszowych, X Spotkań z Teatrem w Jaśle, których partnerami są: Miasto Jasło, PGNiG oraz LOTOS SA będą: dramat „Wyzwolenie” (13 listopada) oraz balet „Carmen i Szeherezada” (1 grudnia).

JDK – st

{gallery}galerie/18_rok/jdk_wariacje{/gallery}