niedziela, 14 kwietnia, 2024

Kinobus – objazdowy festiwal kinowy

0
Kinobus – objazdowy festiwal kinowy
Udostępnij:

Wsiadamy do autobusu i jedziemy zwiedzać kina – tak w skrócie można opisać ideę festiwalu Kinobus. Wehikuł z ludźmi zakochanymi w budynkach, gdzie w ciemnej sali na wielkim ekranie ogląda się ruchome obrazy, jeżdżą już m.in. po Słowacji, Estonii i Litwie. W sierpniu taki pojazd ruszy również polskimi drogami. Zapraszamy na pokład!
Jaki jest plan?

28 sierpnia pasażerowie spotkają się w Muzeum Dobranocek w Rzeszowie, by po zwiedzaniu tego wspaniałego miejsca, w samo południe ruszyć w trasę. Przez trzy dni będą odwiedzać kina. Każde z nich ma kilkudziesięcioletnią tradycję; część z nich wciąż działa, niektóre albo obróciły się w ruinę, albo zostały zmienione w sklep lub dyskotekę. Zwiedzaniu będą towarzyszyły spotkania z ludźmi, którzy te kina tworzyli, pracowali w nich albo pracują nadal oraz znawcami lokalnej historii nie tylko kinowej. Oprócz kin uczestnicy festiwalu odwiedzą również Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce i stary schron kolejowy w Stępinie-Cieszynie.

Dlaczego właśnie Podkarpacie?

Czy Podkarpacie kojarzy się z kulturą filmową? Raczej nie. A powinno, bo kiedyś każde, nawet niewielkie tamtejsze miasteczko miało swoje kino. Kinobus / Podkarpacie 2015 powstał m.in. po to, by o tym przypomnieć. A także dlatego, że obecnie w tym regionie jest niedostatek i kin, i imprez filmowych. – Może nam uda się to zmienić – ma nadzieję Maciej Gil, historyk kina, autor trasy Kinobusu – w kilku miejscach zainspirowaliśmy lokalnych działaczy i badaczy do zgromadzenia dotychczas rozproszonych informacji o kinowej tradycji miast i miasteczek, pamiątek i wspomnień. Również organizatorzy festiwalu zbierają takie pamiątki. Jeśli ktoś posiada ulotki, programy, plany, zdjęcia i inne przedmioty związane z historią podkarpackich kin, prosimy o udostępnienie ich do zarchiwizowania i umieszczenia na stronie internetowej Kinobusu. Zostaną one zeskanowe lub sfotografowane i zwrócone właścicielom. Kontakt: pr@kinobus.pl.

Filmy i wino

Oczywiście, by kino żyło, potrzebny jest film. Dlatego w kilku wybranych kinach zaplanowano projekcje filmowe, w tym jedną – z warsztatami artystycznymi – dla dzieci oraz dwa pokazy plenerowe. Wszystkie pokazy będą bezpłatne i otwarte dla lokalnej publiczności. Pierwszy w sobote 28 czerwca w Sanoku na dziedzińcu Zamku Królewskiego – pokażemy nowelowy film „Kocham kino”, który powstał z okazji 60. Festiwalu Filmowego w Cannes. Drugi – w niedzielę 29 czerwca w Jaśle w ramach obchodów 650-lecia Miasta Jasła oraz X Międzynarodowych Dni Wina. Uczestnicy – po odwiedzeniu winnych stoisk i degustacjach obejrzą czeski film „Młode wino” – historię Honzy, który przejmuje po dziadku starą winnicę.

Organizatorem polskiego Kinobusu jest krakowska Fundacja Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, która tworzy Kino Agrafka, Kinokawiarnię Kika i DKF Rozpięci.

Cena: 170 zł (bilet kinobusowy, wikt i opierunek) + 15 zł (wstęp do muzeów). Szczegóły i sprzedaż biletów na stronie kinobus.pl oraz na profilu facebook.com/kinobuspl

Projekt Kinobus / Podkarpacie 2015 otrzymał wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla.

Jednym z patronów medialnych jest portal twojejaslo.pl

Partnerzy: Miasto Jasło, Powiat Sanocki, Muzeum Historyczne w Sanoku, BWA Galeria Sanocka, Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Muzeum Dobranocek ze Zbiorów Wojciecha Jamy, Uzdrowisko Rymanów, Kawa Rzeszowska

Szczegółowy program w załączniku do pobrania

Zapraszamy do kontaktu:

Paulina Bandura
PR Manager projektu
T 606 40 74 74 /
M pr@kinobus.pl