piątek, 12 sierpnia, 2022

Czytanie – mądra i wielka rzecz!

0
Czytanie – mądra i wielka rzecz!
Udostępnij:

Czterdziestu czytających gości, ponad trzydzieści zaangażowanych instytucji, firm i organizacji, prawie czterysta rozdanych książek, oraz ponad siedemset dzieci, które wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami przekonały się, że czytanie to mądra rzecz – to wszystko w jednym niezwykłym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. W dniach 1-8 czerwca 2014 r. Biblioteka po raz kolejny włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom – akcji prowadzonej od 13 lat przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom” po to, by zachęcać dzieci do sięgania po książki i uwrażliwiać dorosłych na pozytywny wpływ czytania na rozwój ich pociech.
Na uczestników czekały ciekawe i inspirujące książki i wiersze, czytane przez przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, firm i organizacji, a nawet ulubionego autora – Grzegorza Kasdepke, a po nich mnóstwo twórczej zabawy. Zgodnie z tegorocznym ogólnopolskim hasłem Tygodnia: „Czytanie – mądra rzecz!”, w bibliotece można było się dowiedzieć m.in. czy można na kartce papieru utrzymać odwrócony kubek z wypełnioną po brzegi wodą, jak wyhodować w słoiku fantazyjny ogródek, którego nie trzeba w ogóle podlewać, pod wpływem czego woda staje się czarodziejskim płynem i w zawrotnym tempie zmienia kolory. O zasadach bezpiecznego zachowania i o swojej pracy opowiadali policjanci i strażacy, harcerze Hufca Jasło im. Rodziny Madejewskich, 139 DH „Lisy” działającej przy ZSM nr 3 i 5DH przy ZSM nr 5 uczyli pierwszej pomocy dla najmłodszych i zaprosili ich do wesołych zabaw. Podczas „Biblio-festiwalu rozmaitości” była okazja do stworzenia wraz z słuchaczami Medycznej Szkoły Policealnej im. prof. R.Weigla w Jaśle własnych opowieści z pomocą kostek story cubes i zbudowania wieży z tysięcy klocków. Biblioteczne Sieciaki wymyśliły samonaprowadzające się książki przyszłości, ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz klocków Lego Mindstorm w wykonaniu D. Mitoraja z Centrum Kształcenia Praktycznego i urodzinowe eksperymenty z Centrum Edukacji SOWA w Klubie Czytających Rodzin. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło spotkanie z Grzegorzem Kasdepke zorganizowane przy wsparciu Jasielskiego Domu Kultury, wiele dobrych emocji i wiedzy o przyjaźni przyniósł spektakl w wykonaniu wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Szczególnie cieszy fakt, że w wielu aktywnościach Tygodnia Czytania dzieciom towarzyszyli rodzice, dziadkowie i opiekunowie, a dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i całych społeczności osiedlowych – Rady Osiedla Sobniów i KGW Sobniowianki, Komisji Opiniującej Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Klubu Seniora, Piekarni Jan Wątroba, Barbara Wątroba – gwar głośnego czytania i kreatywnej zabawy słychać było w całym mieście. Z pewnością dobre wspomnienia pomogą utrwalić książki w domowych biblioteczkach dzieci, rozdane dzięki wsparciu sponsora jasielskiej edycji Tygodnia Czytania – firmie PGNiG S.A.

Serdecznie dziękujemy sponsorowi i wszystkim partnerom, patronom medialnym i wolontariuszom. Mamy nadzieję na wspólny dalszy ciąg akcji „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Sponsorem XIII OTCD „Całe Jasło czyta dzieciom” jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje m.in. portal TwojeJaslo.pl.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/czytanie_14{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj