wtorek, 16 sierpnia, 2022

„Moje wybory” Poniatowskiego – książka oparta na faktach i dokumentach

0
„Moje wybory” Poniatowskiego – książka oparta na faktach i dokumentach
Udostępnij:

Dziś w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Kazimierzem Poniatowskim, autorem książki „Moje wybory”. Z książki dowiadujemy się m.in. o tym, jak powstała „Solidarność” na terenie Jasła i regionu, o działaniach podejmowanych przez jaślan w czasie stanu wojennego, a także o wyborach samorządowych i parlamentarnych w 1989 roku.

Tytuł książki nawiązuje do wyborów ideowych autora, ale także do wyborów samorządowych, których bezpośrednim bohaterem był Poniatowski.

 Autor, opisując własne przeżycia z tych okresów, skrupulatnie i z kronikarską szczegółowością relacjonuje dzieje jasielskiej „Solidarności”, osadzając wydarzenia w ówczesnych realiach ogólnopolskich. Opisuje swoją działalność w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność”, pracę w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej oraz udział w wyborach samorządowych w Jaśle.

– Pisząc o tych trzech polach swojej aktywności starałem się opisać działania tych, którzy wraz ze mną tworzyli „Solidarność” w rejonie jasielskim, pomagali mi w kampanii wyborczej do Senatu oraz pracy parlamentarzysty – podkreśla autor.

Książka oparta jest na faktach i dokumentach.

– Zawsze miałem nawyk zbierania materiałów, robienia notatek i gromadzenia dokumentów. Kiedy zacząłem je porządkować, segregować, okazało się, że jest tego dużo: 10 pełnych segregatorów i około 150 książek z tamtych lat, 220 plakietek, 5 klaserów znaczków pocztowych. Dzięki temu, że wszystkie ważne rzeczy wywiozłem z domu i ukryłem zaraz po tym, jak nastał stan wojenny, udało mi się je ocalić przed konfiskatą podczas rewizji, jaką miałem dwa miesiące po wprowadzeniu stanu wojennego – mówi Poniatowski.

„Moje wybory” to książka, która w zamyśle autora ma ocalić od zapomnienia historię tamtych lat.

– Starałem się o faktach pisać bardzo dokładnie, podając szczegółowe dane i daty, nazwiska i wydarzenia. O wyjaśnienie pewnych szczegółów zwracałem się do bezpośrednich uczestników relacjonowanych wydarzeń. Bardzo ważne było dla mnie to, by opisać wszystko ze szczegółami – podkreśla Poniatowski.

Książkę można kupić wyłącznie u autora. Zainteresowani mogą dzwonić pod numer 13 446 43 85.

Kazimierz Poniatowski, absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, od 1973 nauczyciel matematyki w I LO im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Od września 1980 r. działacz „Solidarności”, przewodniczący KZ Pracowników Oświaty i Wychowania w Jaśle. 13 grudnia 1981 r. uczestniczył w akcji ulotkowej, współorganizator pomocy dla represjonowanych, kolporter podziemnego „Biuletynu Informacyjnego” pisma Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” w Jaśle. W kwietniu 1989 r. reaktywował „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w I LO w Jaśle. Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Jaśle w pierwszych wyborach samorządowych w 1990 r., w latach 1991-1993 senator RP z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W latach 2004-2011 pełnił funkcję wicedyrektora I LO. Pomysłodawca i organizator Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/książka_Poniatowski{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj