wtorek, 16 kwietnia, 2024

Na nutę kantyczek

0
Na nutę kantyczek
Udostępnij:

W Jasielskim Domu Kultury 12 i 15 grudnia br. odbyły się przesłuchania eliminacyjne XIII Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. Koncert wybranych laureatów, połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień odbędzie się 13 stycznia (sobota) przyszłego roku o godz 16.

Podczas eliminacji jurorzy ocenili łącznie 64 prezentacje (27 w pierwszym dniu przesłuchań, 37 w drugim dniu). We wtorek, 12 grudnia w sali widowiskowej wystąpili młodsi uczestnicy konkursu, w dwóch kategoriach wiekowych: do 6 lat (12 prezentacji) i 7 – 10 lat (15 solistów). Oceniło ich jury w składzie: pianistka, nauczycielka Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jaśle Elwira Szpak, nauczyciel muzyki i rytmiki Piotr Larysz oraz instruktor ds. masowych JDK Sławomir Gołębiowski. Odrębna komisja konkursowa: krytyk muzyczny Elżbieta Lewicka – redaktorka Polskiego Radia Rzeszów i wykładowczyni na Uniwersytecie Rzeszowskim; nauczycielka śpiewu Anna Szafraniec – wokalistka zespołu „Dziewczyny” oraz instrumentalista Józef Trojan – propagator kultury ludowej, kierownik artystyczny zespołu regionalnego „Skalnik”, oceniała młodzież występującą na scenie JDK w piątek, 15 grudnia. Jurorzy wysłuchali w tym dniu 17 solistów w kategorii wiekowej 11 – 14 lat, 12 solistów w kategorii wiekowej 15 – 18 lat oraz 8 zespołów: 4 w kategorii szkół podstawowych i 4 w kategorii gimnazjów.

W grupie przedszkolaków (do 6 lat) nagrodę główną otrzymała Natalia Kubiś – Mroszczyk. Pozostałe, równorzędne nagrody przyznano: Matyldzie Smole, Darii Ryznar oraz zespołom: „Motyle” z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Jaśle, „Bajkowym Nutkom” z Prywatnego Bajkowego Przedszkola w Jaśle i zespołowi wokalnemu z Przedszkola w Domaradzu. Wyróżnienia przypadły: „Gwiazdeczkom” z PM nr 10 w Jaśle, „Wesołym Aniołkom” i „Plastusiom” z PM nr 3 w Jaśle, Emilii Skibie, Mateuszowi Konopce i Zosi Jamro.

W grupie dzieci 7 – 10-letnich nagrodę główną dostała Karolina Polak. I nagrodę przyznano Aleksandrze Chyłek, Jagodzie Leś i Aleksandrze Janas; II – Poli Solarczyk i Nataszy Litwie, III – Martynie Głowackiej, Klarze Smole i Pawłowi Madzi. Wyróżnieni zostali: Michał Kamiński i Aleksandra Sieńkowska.

Do występu w koncercie laureatów zaproszeni przez organizatorów zostali następujący wykonawcy: „Motyle” („Dziś w stajence”), „Bajkowe Nutki” („Prowadź aniołku”), zespół wokalny z Przedszkola w Domaradzu („Bosy pastuszek”), Natalia Kubiś – Mroszczyk („Północ już była”), Karolina Polak („Gdy najświętsza Panienka”), Aleksandra Chyłek („Lulejże mi lulej”), Jagoda Leś („O mój Jezusicku”), Aleksandra Janas („Jam jest Dutka”).

W grupie 11-14-latków nagrodzeni zostali: 1. Julia Fijałkowska (GOK w Modliborzycach), 2. ex aequo: Roksana Węgiel (JDK), Julia Roman (Zespół Szkół Szkoła Podstawowa w Gromniku), 3. ex aequo: Dawid Wojnarowicz (JDK), Zuzanna Pasiowiec („Artmus” Studio Wokalno-Instrumentalne w Jaśle). Wyróżnieni: Michalina Grzybowska (MDK w Rzeszowie), Zuzanna Mucha (Szkoła Podstawowa w Święcanach), Hanna Solarczyk (MDK „Dom Harcerza” w Krakowie).

W kategorii solistów w wieku 15-18 lat nagrody otrzymali: 1. Gabriela Smyka („Artmus” Studio Wokalno- Instrumentalne w Jaśle), 2. Aleksandra Sienkowska (LO im. Mickiewicza w Strzyżowie), 3. Oliwia Skóra (Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie). Wyróżniona: Aleksandra Leśniak (Gimnazjum nr 2 w Jaśle).

Wśród zespołów ze szkół podstawowych I miejsce zajął duet Izabela Janowicz i Hanna Solarczyk z MDK „Dom Harcerza” w Krakowie, II miejsce – zespól wokalny SP w Warzycach, trzeciego i wyróżnień nie przyznano.

W kategorii zespołów z gimnazjów I miejsce zajęły ex aequo: duet Julia Zielińska i Aleksandra Brągiel z JDK i Zespół Ludowy „Wisienka” z Ośrodka Kultury w Wiśniowej, ani drugiego i trzeciego miejsca, ani wyróżnień nie przyznano.

Komisja konkursowa uhonorowała nagrodami specjalnymi trzy osoby z Zespołu „Wisienka”: Dariusza Datę – opiekuna i instruktora zespołu, Nikolę Bobek – skrzypce i Szymona Mikuszewskiego – klarnet.

Informacja o tym, kto ze starszych grup wiekowych (11-14 lat i 15-18 lat) wystąpi w konkursie laureatów, zostanie podana w późniejszym terminie.

Organizatorem Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” jest Jasielski Dom Kultury, honorowymi patronami – Burmistrz Miasta Jasła i Ksiądz Dziekan Dekanatu Jasło Wschód, a partnerem – wieloletni Mecenas Kultury Miasta Jasła Sieć Sklepów MPM.

JDK – st

{gallery}galerie/17_rok/jdk_kantyczki{/gallery}