poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w jasielskim Parku Miejskim 2016

0
Narodowe Czytanie „Quo vadis” w jasielskim Parku Miejskim 2016
Udostępnij:

Za sprawą lektury powieści Henryka Sienkiewicza „Quo vadis” zebrani w jasielskim Parku Miejskim mieszkańcy miasta przenieśli się na krótką chwilę do tętniącego życiem starożytnego Rzymu.

Stało się już tradycją, że na początku września Jasło, podczas Narodowego Czytania, które jest objęte Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej, zasiada do lektury dzieł najwybitniejszych polskich pisarzy. Akcja ta ma na celu nie tylko popularyzację czytelnictwa, ale również zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia tożsamości narodowej. W swoich wystąpieniach Starosta Powiatu Jasielskiego i Burmistrz Miasta Jasła podkreślali jak ważne w dzisiejszych czasach jest czytanie i promowanie literatury.

W bohaterów sienkiewiczowskiego „Quo vadis” wcielili się burmistrz Miasta Jasła – Ryszard Pabian, starosta Powiatu Jasielskiego – Mariusz Sepioł, wiceburmistrz Miasta Jasła – Elwira Musiałowicz-Czech, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu – Anna Bialik, przewodniczący Rady Miasta Jasła – Henryk Rak, radna Rady Powiatu – Bożena Macek-Lubaś oraz skarbnik Miasta Jasła – Jacek Borkowski. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Jaśle i Starostwa Powiatowego w Jaśle wraz z uczniami jasielskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odczytując fragmenty powieści przenieśli nas do starożytnego Rzymu za panowania cesarza Nerona. Do czasów wielkich uczt i wspaniałych igrzysk, ale również wielkich niesprawiedliwości i ludzkich nieszczęść. Staliśmy się świadkami prześladowań chrześcijan w Cesarstwie Rzymskim oraz obserwatorami narodzin miłości między Ligią i Winicjuszem. Sylwetkę pisarza Henryka Sienkiewicza wszystkim zebranym przybliżyła Anna Tyrpak, polonistka z Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle.

Po odczytaniu fragmentów utworu młodzież wzięła udział w konkursie wiedzy o „Quo vadis”, w którym nagrody ufundowali Urząd Miasta w Jaśle i Starostwo Powiatowe w Jaśle. Wolontariusze Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle i Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle rozdawali cytaty z „Quo vadis” oraz zapraszali przechodniów do Parku Miejskiego, gdzie dużym zainteresowaniem cieszyły się rozmieszczone wśród zieleni tabliczki z fragmentami tekstu powieści. W przestrzeni miejskiej w ramach akcji „Starożytny Rzym w QR kodach” zostały umieszczone zakodowane cytaty z powieści opisujące Rzym, które można było rozszyfrować za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie. Mieszkańcy Jasła mogli też wziąć udział w wystawie „Sienkiewicz w zbiorach jaślan” i opieczętować swoje książki okolicznościową pieczęcią.

Tego dnia w Parku Miejskim licznie zgromadzili się uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Miasta Jasła i Powiatu Jasielskiego, a przechodnie przystawali aby posłuchać fragmentów tej wspaniałej powieści.

Organizatorami Jasielskiego Narodowego Czytania byli: Starostwo Powiatowe w Jaśle, Urząd Miasta w Jaśle, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Jasielski Dom Kultury w Jaśle.

Gimnazjum nr 1 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, Zespół Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle, I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, II Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych w Jaśle, Zespół Szkół Usługowo-Spożywczych w Jaśle, Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle, Zespół Szkół nr 3 w Jaśle.

MBP Jasło

{gallery}galerie/16_rok/czytanie{/gallery}