niedziela, 5 lutego, 2023

Nocne obserwacje nieba w Jaśle

0
Nocne obserwacje nieba w Jaśle
Udostępnij:

Obserwatorium Astronomiczne I LO w Jaśle już od dwóch lat, dzięki wyposażeniu zakupionemu w ramach polsko-słowackiego projektu pod nazwą „Karpackie niebo”, organizuje nocne pokazy bliskiego i dalekiego nieba.

Praca obserwatorium jest pełnym sukcesem szkoły i polsko-słowackiego projektu. Obiekt jest odwiedzany przez ludzi z różnych stron świata, a zainteresowanie astronomią wśród młodzieży wciąż rośnie.

– Obserwatorium zostało zakwalifikowane do udziału w projekcie MoonKam organizowanym przez NASA – mówi pan Ryszard Prajsnar. – Jest to pierwszy projekt edukacyjny, w którym uczniowie mają dostęp do kamer znajdujących się na sondach kosmicznych GRAIL, które badają Księżyc. Możemy się już pochwalić kilkoma dobrymi zdjęciami ciemnej strony księżyca, które są umieszczono na stronie NASA – dodaje pan Prajsnar.

Wczoraj wieczorem odbyl się jeden z pokazów nocnego nieba (zapowiadany przez nasz portal). Wieczór rozpoczął się zachęcająco, gdyż jeszcze po godzinie 20-tej dobrze widoczny był Jowisz oraz kilka z jego księżyców. Niestety silne zachmurzenie nieba po godzinie 21-ej, pozwoliło jedynie na obserwacje księżyca.

Jasielska młodzież, która spędziła w obserwatorium wieczór była pod wrażeniem całego przedsięwzięcia.

– Jesteśmy tu przez przypadek – przyznaje jedna z uczennic Gimnazjum nr 1 w Jaśle. – Ale nie żałujemy i z pewnością tu wrócimy. Część z nas wybiera się do tego liceum po zakończeniu nauki w gimnazjum. To miejsce jest super!

Mimo, że obserwatorium pracuje już dwa lata, nie wszyscy wiedzą, że obiekt służy nie tylko uczniom szkoły, lecz również promocji Jasła oraz całego pogranicza polsko-słowackiego.

Część z uczestników spotkania przyznała, że o nieodpłatnej możliwości obserwacji nieba dowiedziała się dopiero z naszego ogłoszenia.

Obserwatorium jest czynne od poniedziałku do soboty. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia obiektu znajdują się na stronie I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle.

 Aneta Dzik

{gallery}galerie/pokaz_obserwatorium{/gallery}

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj