czwartek, 18 sierpnia, 2022

Młodzi jaślanie odkrywcy

0
Młodzi jaślanie odkrywcy
Udostępnij:

Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle: dwóch gimnazjalistów Jakub Jasiewicz i Kamil Pisany i jeden uczeń szkoły podstawowej Szymon Michałowski odkryli planetoidę.
Nadano jej tymczasowe oznaczenie 2013 EY77. Gdy zostanie wyznaczona jej dokładna orbita odkrywcy będą mogli zaproponować swoją nazwę.

Młodzi odkrywce pracowali pod kierunkiem nauczycielki geografii Jadwigi Moskal.

– Odkrycie uczniów tej szkoły jest jednym z ośmiu w Polsce odkryć dokonanych w ramach organizowanego przez międzynarodową instytucję „Hands-On Universe” programu Pan-STARRS w Polsce – mówi Jadwiga Moskal. – W programie uczestniczy 12 szkół połączonych w 6 zespołów. Jasielska szkoła współpracowała z Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu – dodaje nauczycielka.

Taką akcję kilka razy w roku organizuje International Astreoid Search Collaboration i program edukacyjny Hans-On Universe.

– Obecna kampania wykorzystuje obserwacje wykonane teleskopem PanStarrs na Hawajach, najlepszym, dedykowanym instrumentem do tego typu obserwacji na świecie, wyposażonym w specjalna kamerę CCD o rozdzielczości 1,4 miliarda pikseli. Zdjęcia wykonane przez teleskop przekazywane są uczniowskim zespołom, kierowanym przez nauczycieli. Każdy zestaw opracowywany jest przez współpracujące zespoły z dwóch szkół. Uczniowie komunikują się przez Internet. Wszyscy nauczyciele biorący udział w kampanii przechodzą szkolenie w formie konferencji i dyskusji na skypie – wyjaśnia Moskal.

Szymon Michałowski interesuje się astronomią już od przedszkola, a dwaj pozostali odkrywcy – gimnazjaliści, od września ub.r., od kiedy przyszli do szkoły i ich wychowawczyni zaszczepiła w nich tego bakcyla.

– To moja pasja, nie mam jeszcze swojego teleskopu , ale mogę korzystać na zajęciach koła astronomicznego, które często odbywają się w Obserwatorium Astronomicznym przy I LO – mówi Szymon.

Sukces osiągnięty w ramach programu, w których uczestnicą dał uczniom wiele satysfakcji i zachęcił do rozwijania swojej pasji.

– Bardzo się cieszymy wraz z naszymi rodzinami z naszego sukcesu, bo oni także poświęciliśmy dużo czasu na analizę zdjęć – mówi Jakub.

– I jak widać w XXI wieku też coś można jeszcze odkryć i nam się to właśnie udało – dodaje Kamil.

Program Hands-On Universe w Polsce organizuje profesor Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Obserwatorium Astronomiczne UJ pod kierunkiem Krzysztofa Chyżego.

W programie Pan-STARRS Zespół Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle jest jedyną szkołą reprezentującą Podkarpacie. Uczniowie z Jasła mają już na koncie podobny sukces – we wrześniu odkryli asteroidę 2012 SC21.

Ewa Wawro

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj