wtorek, 18 czerwca, 2024

Nocne spotkania ze sztuką 2018

0
Nocne spotkania ze sztuką 2018
Udostępnij:

Już po raz ósmy Jasielski Dom Kultury zorganizował Majową Noc z JDK. Z propozycji spędzenia wieczoru w klimacie sztuk rozmaitych skorzystały setki mieszkańców miasta i okolic. Impreza odbyła się w piątek, 11 maja, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Pracownicy JDK przygotowali – jak zwykle – bardzo urozmaicony program, w którym i młodsi, i starsi mogli znaleźć coś dla siebie.

Można tak, a można i tak

Tegoroczna Majowa Noc z JDK rozpoczęła się o godz. 17.30 spektaklem „Bajki na wspak”, na podstawie „Kabaretu na jednej nodze” Wandy Chotomskiej, w wykonaniu Teatrzyku Maskotka JDK. Przedstawienie w reżyserii Heleny Gołębiowskiej, wicedyrektor JDK, miało premierę w lutym br. i już wtedy zrobiło furorę wśród publiczności.

Młodzi aktorzy wcielający się w bohaterów wariacji na temat znanych i lubianych bajek, prezentowanych w konwencji kabaretowej, wciągnęli do wspólnej zabawy najmłodszych, którzy żywiołowo reagowali na to, co działo się na scenie. Przedstawili m.in. ciężką dolę Kopciuszka, perypetie Królewny Śnieżki, kota, który rzucił fajkę, żaby wierzącej w to, że jest zaklętą królewną oraz tragiczny los wilka, który został zastrzelony przez myśliwego, ratującego Czerwonego Kapturka i babcię. Akcja toczyła się szybko, zatem nie było miejsca na nudę. Trwające blisko godzinę przedstawienie przypadło do gustu zarówno małym, jak i dorosłym widzom. Wystąpili: Izabela Dubiel, Wiktoria Ignarska, Anika Koba, Natalia Żegleń i Jonatan Maciejowski.

To idzie młodość

W sali widowiskowej JDK trwał jeszcze spektakl, w którym grały najmłodsze aktorskie talenty, gdy młoda dama Kamila Gajda z klasy gimnazjalnej w jasielskiej Szkole Podstawowej nr 2 zaprosiła uczestników Majowej Nocy z JDK na wernisaż swoich prac fotograficznych „Oblicza rzeczywistości”. Nastoletnia autorka pokazała zwiedzającym rzeczywistość sportretowaną, upozowaną, mającą twarze młode i bardzo młode, ale nad wiek poważne. Na jej pracach z młodością oblicza kontrastuje jego smutek i pozy godne znacznie dojrzalszych, doświadczonych modeli.

Młodą pasjonatkę fotografii przedstawił zebranym dyrektor JDK Janusz Szewczyk, a gratulacje złożyli jej m.in. burmistrz Jasła Ryszard Pabian, nauczyciele i rówieśnicy.

Koncert młodzieży

W pierwszym z koncertów tarasowych majowej nocy zaprezentowali się muzycy tworzący kwintet instrumentów dętych blaszanych z Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle oraz zespoły artystyczne JDK. Kwintet tworzą muzycy koncertujący ze sobą już od dwóch lat, z powodzeniem biorący udział w ogólnopolskich konkursach muzycznych. Muzycy wykonali utwory: „Europa mars”, „Obrazki z wystawy”, „Don’t Worry Be Happy” czy „Happy Marching Band”. Zespół wystąpił w składzie: Marcin Zięba, Piotr Zoła, Filip Madej, Marek Pikusa i Bartosz Sokołowski.

W drugiej części koncertu wystąpili wokaliści oraz tancerze z JDK pracujący pod opieką Ewy Grzebień i Katarzyny Korony, którzy z powodzeniem biorą udział w konkursach, przeglądach i festiwalach odnosząc duże sukcesy. Krystian Bąk wykonał utwór „You Are The Reason”, Aleksandra Brągiel „Melodyjka się tuła”, Julia Zielińska zaśpiewała „Get Here”, a Dawid Wojnarowicz „Miętę”. Wystąpiły duety taneczne: Oliwia Górniak i Ewa Tuchowska, Natalia Baran i Julia Koś oraz Oliwia Baran i Justyna Węgrzyn.

Bieszczadzkie opowieści

Prawdziwą gratką dla miłośników emitowanego w telewizji serialu „Drwale i inne opowieści Bieszczadu” było spotkanie z jednym z jego bohaterów – Andrzejem Borowskim, zwanym Żmiju, a będącym żywą legendą Bieszczadów, w które przyjechał 40 lat temu i tak się nimi zauroczył, że już nie wrócił w rodzinne strony na Dolnym Śląsku. Przedstawiła go publiczności wicedyrektor JDK Helena Gołębiowska.

Żmiju opowiedział zebranych o swoim życiu bieszczadnika dawniej i dziś, skupiając się szczególnie na miłości do zwierząt, łączących go z nimi niezwykle zażyłych relacjach i przygodach niedostępnych dla przeciętnych turystów. Gawędę zobrazował filmami, wśród których były kręcone z ukrycia ujęcia niedźwiedzi i innych bieszczadzkich drapieżników.

Psychoterapia na wesoło

Wspaniałej rozrywki dostarczył publiczności, przeznaczony dla widzów dorosłych spektakl „Psychoterapia, czyli sex w życiu człowieka” Jacka Chmielnika. W interaktywnej komedii wystąpili Tomasz Czajka i Marian Bodziony, wciągając do zabawy całą widownię.

Sztuka, osnuta wokół prelekcji psychoterapeuty klinicznego, roztrząsającego problemy seksualne, związane z trudnościami w nawiązywaniu i utrzymaniu relacji damsko-męskich, jakie mają jego pacjenci, płynnie przechodzi na inne tory, zagłębiając się w świat polityków, próbujących pustosłowiem uwieść elektorat.

W meksykańskich rytmach

Kolejnymi artystami, którzy wystąpili na tarasie JDK byli muzycy grupy Mariachi Los Amigos. To meksykańscy muzycy mieszkający i występujący w Polsce. W ich repertuarze znajdują się zarówno nowoczesne rytmy meksykańskiej popkultury, jak i tradycyjna muzyka Ameryki Środkowej. Rozpoczęli koncert od popularnego motywu gitarowego z filmu „Desperado”, by następnie przejść do klasycznych melodii meksykańskich. Występ tria, które świętuje w tym roku 20-lecie powstania cieszył się sporym zainteresowaniem słuchaczy.

Bluesowo-rockowe klimaty na dobranoc

Tegoroczną VIII Majową Noc z JDK zakończył występ tria Raduli Squad. Grupa, której liderem jest Marek Raduli, znakomity polski gitarzysta, znany między innymi z takich zespołów jak: Banda i Wanda, Budka Suflera czy The Colors – projektu Krzysztofa Ścierańskiego, blisko przez dwie godziny czarowała przybyłych do Sali Offowej Jasielskiego Domu Kultury, własnymi kompozycjami z pogranicza bluesa i rocka. Kunszt wykonawczy muzyków wzbudził podziw przybyłych, a solówki gitarowe lidera formacji nagradzano dużymi brawami. Wypełniający szczelnie salę miłośnicy twórczości artysty, występ jego zespołu, który zakończył się tuż przed północą podsumowali owacją na stojąco. Grupę tworzą obecnie: Marek Raduli – gitara, Bartek Pietsch – gitara basowa, Waldemar Franczyk – perkusja.

 st, pch

 {gallery}galerie/18_rok/jdk_majowa_noc{/gallery}