Na rynku wydawniczym pojawił się bardzo interesujący album wydany przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – „Jasło dawne – zniszczone – odbudowane – współczesne” pod redakcją Felicji Jałosińskiej.
Zespół redakcyjny, do którego obok niej weszli Wiesław Hap, Józef Laskowski i Mariusz Świątek, podzielił publikację na kilka części. Pierwsza to przybliżenie przez Felicję Jałosińską – wiceprezesa SMJiRJ – genezy i istoty powstania tego albumu, część druga to tekst autorstwa Wiesława Hapa – historyka i regionalisty oraz prezesa SMJiRJ, przedstawiający zarys dziejów Jasła. Kolejne cztery główne części wydawnictwa ukazują zawarte w tytule okresy historii miasta i skupiają się już na samych fotografiach i ich opisach. Kompletowane przez Felicję Jałosińską przez wiele lat fotografie były konsultowane m.in. z Mieczysławem Mikulskim oraz Andrzejem Krupą. Autorami projektu okładki są Andrzej Gawlewicz i Dariusz Koś.
Fotografie i pocztówki w liczbie blisko trzystu pochodzą ze zbiorów Jerzego Rucińskiego, Muzeum Regionalnego w Jaśle, Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Urzędu Miasta Jasła i Felicji Jałosińskiej. Ich autorami są m.in. Wilhelm Ney, Stanisław Witowski – Iskrzyniak, Wojciech Walczak, Gustaw Russ, Mieczysław Mikulski, Mieczysław Wieteska, Stanisław Witowski, Czesław Leosz, Mieczysław Reby, Zdzisław Świstak oraz współcześni fotograficy. Wiele zdjęć dzisiejszego Jasła wykonali laureaci organizowanych przez SMJiRJ i MDK konkursów fotograficznych „Jasło – Moje Miasto”. Zebrane w jeden album tworzą interesujący portret Jasła różnych okresów. Fotografie i pocztówki układają się w zbiorową, wielowątkową panoramę Jasła na tle jego dziejów.
Ten piękny i starannie wydany album o prawie dwustu stronach, z tekstami w językach polskim i angielskim, jest wartościowym źródłem o historii Jasła. Warto ją poznać. Album zaprasza w magiczną podróż w przeszłość poprzez słowa i obrazy uchwycone w obiektywie. Ułatwia przenoszenie się dzięki nim na chwilę w dziesięciolecia i lata, które bezpowrotnie minęły. Album jest wydany w twardej oprawie, na papierze kredowym i jest szyty. Jego atutem są opisy – zwięzłe, ale treściwe. Publikacja ta intryguje do poszerzania swojej wiedzy o Jaśle z innych książek.
Jeśli ktoś interesuje się przeszłością i fotografią miasta, musi posiadać to wydawnictwo, gdyż dostarczy mu ono wiele wiedzy ukazanej za pomocą fotografii i opisu. Każdy, kto zetknie się z tym wydawnictwem, trafi na zdjęcia i pocztówki, które przykują jego uwagę na dłużej. To dla starszych powrót do lat dzieciństwa oraz młodości, a dla młodszych źródło wiedzy o przeszłości. To unikatowe i niskonakładowe wydawnictwo można nabyć w księgarni „U Jacka” lub bezpośrednio w biurze SMJiRJ przy ul. Śniadeckich 15 (budynek obok stadionu „Czarnych”) w promocyjnej cenie 70 zł (tel. 505 661 224).
Wydawca składa serdeczne słowa podziękowania Sponsorom, dzięki których pomocy i wsparciu publikacja ta mogła się ukazać. Są nimi: „AES” Hydromarket – Jasło, „ALIMA” – Zakład Produkcyjno-Usługowy – Jasło, „DAGMARA” Sp. z o.o. – Jasło, HUTA SZKŁA w Jaśle S.A., Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa, „POLWAX” S.A. Parafiny Przemysłowe, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle, „SPOŁEM” – Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Jaśle, „TARNOPAK” – Zakład Produkcji Opakowań Sp. z o.o. w Jaśle.
/ps/
{gallery}galerie/18_rok/smjirj_album{/gallery}