sobota, 13 lipca, 2024

Do CZYTANIA! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

0
Do CZYTANIA! Gotowi! Start! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle
Udostępnij:

Jak ważne jest czytanie oraz w jaki sposób dzięki książkom możemy przyjemnie i twórczo spędzić czas, przekonali się uczestnicy działań w ramach projektu Do CZYTANIA! Gotowi! Start! realizowanego od lipca do grudnia 2020 r. przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

Celem projektu było pośredniczenie w pierwszych kontaktach z literaturą a także zachęcenie do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu z książką dzieci w wieku 4-12 lat. W programie znalazły się: spotkania autorskie, warsztaty wykorzystujące empatyczną wartość słowa, opowieści z wykorzystaniem metody „kamishibai”, interaktywny spektakl oraz „Literacka dżungla” – przestrzeń twórczej pracy z książką online. Tematykę realizowanych działań podporządkowano hasłu: natura.

Działanie projektowe odbywały się stacjonarnie, jak również online za pośrednictwem mediów elektronicznych: Facebooka, YouTube i platformy Zoom.

Projekt rozpoczął się od wydarzenia w Parku Miejskim 3,2,1… Emocje! Dzieci wspólnie z rodzicami wzięły udział w interaktywnym spektaklu Teatru Uszytego pt. „Kto tam?”, opartego na książce Satoru Onishi pt. „Kto się schował?” oraz warsztatach z formami teatralnymi wykorzystanymi w sztuce. Aktorzy zaangażowali najmłodszych do  udziału w krótkich etiudach teatralnych, dzięki którym stali się oni, wraz pluszowymi postaciami, bohaterami pełnych humoru opowieści, przedstawiających wzajemne relacje oraz towarzyszące im emocje.

Projekt dał młodym czytelnikom okazję do poznania autorów książek i zanurzenia się w stworzone przez nich światy, zamieszkałe przez niezwykłe zwierzęta. Podczas wydarzenia 3,2,1… Fantazjaz Justyną Bednarek, poznali historię gangu sprytnych i sympatycznych kun, rozrabiających na warszawskich Bielanach. Marzena Filipczak, globtroterka i  autorka książek podróżniczych zabrała dzieci na wspaniałą podróż dookoła świata na spotkaniu online  3,2,1… Wrażliwość!

Czym jest odwaga oraz że jest nie tylko wyłącznie cechą ludzi przekonali się uczestnicy spotkania z Barbarą Gawryluk, dziennikarką radiową, tłumaczką z języka szwedzkiego, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Podczas działania online 3,2,1… Odwaga! autorka opowiedziała  m.in.  o serii Pies na medal – o psach wykonujących różne zawody i pomagających ludziom.

Mikołaj Golachowski – biolog, podróżnik i polarnik oraz autor bestsellerowych książek dla dzieci: „Pupy, ogonki i kuperki” oraz „Gęby dzioby i nochale” zaprosił młodych podróżników na bieguny Ziemi w  ramach działania 3,2,1…Radość! Młodzi obserwatorzy przyrody mieli okazje poznać tajemniczy świat mroźnych antypodów („Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny?”) oraz zwierzęcych bohaterów książek „Pupy, ogonki i kuperki”,  „Gęby dzioby i nochale”.

Odrębną formą zaktywizowania młodych czytelników do sięgnięcia po literaturę były warsztaty. Tomasz Samojlik pracownik Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży poprowadził dwa warsztaty online  3,2,1… Motywacja! Wraz z żubrem Pompikiem z Puszczy Białowieskiej pokazał najciekawsze wątki z życia żubrów, a także relacje między zwierzętami zamieszkujących puszczę oraz wprowadził w arkana leśnego savoir-vivre. Podstawą drugich warsztatów była motywacja. Na przykładzie bohaterów komiksów z serii „Ryjówka przeznaczenia” nieco starsze dzieci doświadczyły wartości pracy zespołowej oraz dowiedziały się jak motywować siebie i innych do działania.

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprosili najmłodszych wraz z rodzicami na warsztaty online 3,2,1… Uważność! oparte na japońskiej sztuce przedstawiania historii z wykorzystaniem obrazów czyli kamishibai.Uczestnicy według wskazówek bibliotekarzy wykonali własne teatrzyki oraz stworzyli historie inspirowane postaciami zwierząt, bazując na opowieści o „Kotce Milusi” autorstwa Eleny Molisani.

Dla miłośników gier, niekończących się zadań do wykonania oraz tajemnic, powstał wirtualny pokój zagadek: 3,2,1… Ciekawość! Literacka dżungla zagadek online”. ZainspirowanyNeląbohaterką i autorką książek o własnych wyprawach.Gra zabrała uczestników w podróż śladami małej reporterki przez egzotyczną dżunglę, pełną niezwykłych gatunków fauny i flory oraz pokazała jak niespotykany jest świat zwierząt i dzikiej przyrody.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle „FAMILIARIS”.

Projekt Do CZYTANIA! Gotowi! Start! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MBP w Jaśle