Z niedowierzaniem i dużym smutkiem odebraliśmy dziś przed południem informację o nagłej śmierci Tadeusza Górczyka. Opozycjonisty antykomunistycznego, internowanego na przełomie 1981 i 1982 r., później posła na Sejm RP oraz wieloletniego samorządowca – sekretarza Jasła, wicestarosty jasielskiego, etatowego członka zarządu powiatu, a ostatnio sekretarza gminy Tarnowiec. Człowieka, bez którego lokalne podwórko polityczno-samorządowe już nigdy nie będzie takie samo.
Urodził się 16 października 1961 r. w Jaśle. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle i Wydziału Wiertniczo-Naftowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas studiów, od listopada 1980 r. pełnił funkcję przewodniczącego komisji wydziału wiertniczo-naftowego Niezależnego Związku Studentów, w którym działał do 1987 r. Współtworzył Akademicką Radę Samoobrony i angażował się w wydawanie podziemnego czasopisma studenckiego Kurier Studencki. W latach 1983-1985 był przewodniczącym Akademickiej Rady Samorządu AGH.
W stanie wojennym, od 16 grudnia 1981 r. był internowany w Nowym Wiśniczu, a później, do 11 marca 1982 r. w Załężu.
– Podczas studiów wykonał wraz ze swą matką sztandar Internowanych Jaślan – obecnie sztandar Delegatury w Jaśle – oraz sztandar KZ NSZZ „Solidarność” jasielskich Zakładów Płyt Wiórowych (…). W 1989 r. pracował na etacie w Delegaturze NSZZ „Solidarność” Region Małopolska w Jaśle. Związał się z ugrupowaniem Porozumienie Centrum, w 1991 r. pełnił funkcję przewodniczącego Koła Miejskiego w Jaśle, a w latach 1991-1992 był członkiem Zarządu Wojewódzkiego PC w Krośnie. Do 1994 r. pełnił funkcję prezesa Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Jaśle
– czytamy w książce „Jaślanie znani i nieznani” Wiesława Hapa i Zdzisława Świstaka.
Tuż po transformacji ustrojowej zdobył mandat posła na Sejm I kadencji, startując z listy Porozumienia Centrum (sprawował go w latach 1990-1993). Był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Klubu Parlamentarnego PC, wiceprzewodniczącym Nadzwyczajnej Komisji ds. Nowelizacji Prawa Spółdzielczego, członkiem Komisji Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
Nim na dobre związał się z samorządem, na kartach jasielskiej historii zapisał się również jako człowiek mediów. Był współzałożycielem lokalnego, krośnieńskiego oddziału Radia RMF FM z siedzibą w Jaśle, które potem przeistoczyło się w Radio FAKTY. Po latach, będąc już samorządowcem-urzędnikiem dziennikarskie ciągotki przejawiał jako autor serwisów informacyjnych w TVJ Jasło (w ratuszu zorganizował zespół do spraw produkcji programu Telewizji Jasło) oraz – dyrektor oddziału TVP Rzeszów (2009 r.).
Przez równą dekadę (1997-2007) sprawował funkcję sekretarza Miasta Jasła. Następnie kierował Zakładem Obsługi Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.
– Do 2006 r. działał w Prawie i Sprawiedliwości, później organizował lokalny Komitet Wyborczy Przymierze Samorządowe Prawicy i w 2006 r. z ramienia tego komitetu uzyskał mandat radnego powiatu jasielskiego. W 2010 r. wszedł w skład zarządu powiatu. W 2014 r. został nim ponownie, a w trakcie kadencji objął funkcję wicestarosty Powiatu Jasielskiego
– podaje książka „Jaślanie znani i nieznani”.
Tadeusz Górczyk przewodniczył też strukturom Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów w powiecie jasielskim i był członkiem zarządu wojewódzkiego tej partii.
W ostatnich latach pracował jako etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle, w 2010 i 2014 r. bez powodzenia ubiegał się o fotel burmistrza Jasła. Dzięki kompetencjom wykazywanym na wielu polach, w lokalnym środowisku samorządowym był postrzegany jako rzetelny fachowiec, który czego by się nie chwycił, nie zawiedzie. Gdy w 2017 r. gmina Tarnowiec została bez sekretarza, wójt Jan Czubik długo się nie zastanawiał i powierzył to stanowisko Górczykowi (piastował je aż do śmierci).
W 2014 r. Tadeusz Górczyk otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności. Warto podkreślić, że to on był projektantem i współwykonawcą „Ołtarza Solidarności” w kościele św. Stanisława BM w Jaśle.
Nagłe odejście cenionego jaślanina dla wielu jest szokiem – również i dla nas. Jeszcze nie tak dawno rozmawialiśmy, nic nie zwiastowało tragedii. Z informacji, które do nas spływają wynika, że przyczyną śmierci był prawdopodobnie zawał serca. Bliskim Zmarłego, żonie i dwóm synom składamy najszczersze wyrazy współczucia. Panie Tadeuszu, kiedyś jeszcze się spotkamy.
Jakub Hap