sobota, 18 maja, 2024

Odcienie miłości

0
Odcienie miłości
Udostępnij:

„Miłość zwyczajnym cudem jest” – pod takim hasłem przebiegało spotkanie z poezją Józefa Barana, które odbyło się 4 lutego br. w Jasielskim Domu Kultury.
W koncercie poetycko – muzycznym wziął udział sam poeta wraz z artystami scen krakowskich, (m. in. Teatru Starego i Piwnicy pod Baranami) aktorką Beatą Paluch (recytacja i śpiew) oraz muzykami: Michałem Półtorakiem (skrzypce) i Walentynem Dubrowskim (fortepian). Muzykę do tekstów Józefa Barana napisał Andrzej Zarycki.

Pisarz wraz z aktorką, wierszem i śpiewem opowiadali o miłości: tej pięknej, romantycznej, wzniosłej, ale również i tej niespełnionej. Miłości, która przytrafia się każdemu, bez względu na jego status społeczny, materialny, poglądy czy kolor skóry. W swojej twórczości Józef Baran sporo miejsca poświęca człowiekowi, jego uczuciom, reakcjom, doznaniom. Obserwuje, analizuje, a swoje spostrzeżenia przelewa na papier. Jak mówi Artur Sandauer (eseista, krytyk literacki) – swoją liryką prosto do ludzkich serc.

Józef Baran jest autorem ponad 30 książek i należy obecnie do z najbardziej poczytnych współczesnych polskich poetów.

Jego wiersze trafiły do programów szkolnych oraz na maturę z języka polskiego (m.in. wiersze „Apokalipsa domowa”, „Tańcowały dwa Polaki” czy „Mam 25 lat”).

Poezja Józefa Barana stała się również inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla Starego Dobrego Małżeństwa, Grupy pod Budą, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i wspomnianego już Andrzeja Zaryckiego.

JDK

{gallery}galerie/16_rok/odcienie_miłości{/gallery}