wtorek, 18 czerwca, 2024

Premiera filmu „Akcja Pensjonat”

0
Premiera filmu „Akcja Pensjonat”
Udostępnij:

W miniony piątek w Jaśle odbyła się uroczysta premiera filmu „Akcja Pensjonat”. Dokument fabularyzowany został w całości wyprodukowany przez Telewizję Obiektyw z Krosna.
Film został ciepło przyjęty przez widownię. Producent filmu Bogdan Miszczak nie krył zadowolenia tym faktem.

Myślę, że udało nam się pokazać jak ta akcja wyglądała, jak wyglądało życie 70 lat temu. Po premierze, jedna pani powiedziała mi, że tam w wiezieniu w Jaśle była jej mama. Powiedziała, że w tym filmie zobaczyła historię swojej rodziny i dziękowała, że powstał taki film. To było najważniejsze i najcenniejsze, że ktoś powiedział – dziękuję, że zrobiliście ten film – mówił Bogdan Miszczak, producent filmu.

„Akcja Pensjonat” opowiada autentyczną historię uwolnienia więźniów z więzienia w Jaśle w nocy z 5 na 6 sierpnia 1944 roku. Sześciu żołnierzy Kedywu Armii Krajowej w spektakularny sposób uwolniło 66 więźniów politycznych, dając szansę ucieczki kolejnym 67 osobom. O akcji mówiły alianckie radiostacje i pisała cała prasa podziemnej Polski. Wydarzenie to jest uważane, za jedno z najważniejszych w historii Jasła.

– Cieszę się, że taki film powstał, zrobił naprawdę duże wrażenie i nie jest to tylko moje zdanie. Naprawdę świetnie zrobiony film pokazujący tą niełatwą historię, bo nawet postać Zenona Soboty jest kontrowersyjna, myślę, że producenci świetnie z tego wybrnęli pokazując, że jego losy różnie przebiegały. Myślę, że trzeba o tych sprawach mówić – podkreślił Ryszard Pabian, burmistrz Miasta Jasła.

W filmie wystąpili profesjonalni aktorzy. Główną rolę dowódcy akcji Zenona Soboty „Korczaka” zagrał Artur Dziurman. Odtwórcą roli Stanisława Kostki „Dąbrowy” był Rafał Dłużniewski.

Miałem okazję spotkać się z płk. Stanisławem Dąbrową Kostką w jego mieszkaniu w Krakowie. I myślę, że udało się w tym filmie pokazać jak to mogło wtedy faktycznie wyglądać. Tam nikt nie starał się być bohaterem, nikt nie starał się robić tego na siłę, oni robili to co należało zrobić – mówił po premierze filmu Rafał Dłużniewski.

Do filmu prócz aktorów profesjonalnych zostali zaangażowani amatorzy.

– To jest produkcja bardzo profesjonalna. Natomiast od strony sentymentalnej, ten film wypełnia pewną lukę historyczną, która była tutaj w Jaśle. Ten film będzie mógł być pokazany młodym ludziom, bo chyba o to chodzi. Ci bohaterowie tamtych czasów odchodzą i trzeba tą pamięć przekazywać – podkreślił Wojciech Piękoś, odtwórca roli Teodora Drzyzgi.

W filmie wystąpili też statyści z Jasła, Krosna i Sanoka. Udział w filmie wzięły grypy rekonstrukcyjne w tym Grupa Rekonstrukcji Historycznej 545 Sperr Dyvision Jasło. Zdjęcia do filmu kręcone były w Jaśle, Krośnie, Sanoku i Krakowie.

Film będzie można obejrzeć podczas specjalnych pokazów w kinach na terenie województwa podkarpackiego oraz w 200 miastach Polski w sieci Telewizji VECTRA.

Film Akcja Pensjonat jest do nabycia na płytach DVD w siedzibie TV Obiektyw w Krośnie.

Sponsorem Tytularnym przedsięwzięcia jest Miasto Jasło, Sponsorem Wspierającym Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie. Film został dofinansowany z Grantu przyznanego dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Jaśle z siedzibą w Szebniach na zadanie dla Telewizji Obiektyw przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Film powstał przy wsparciu Województwa Podkarpackiego z funduszu Podkarpackiej Komisji Filmowej.

TV Obiektyw

{gallery}galerie/16_rok/akcja_pensjonat_premiera{/gallery}