niedziela, 16 czerwca, 2024

Oli Nguyen Van „Drzewo poznania”

0
Oli Nguyen Van „Drzewo poznania”
Udostępnij:

Oryginalną wystawę prac fotograficznych zatytułowaną „Drzewo poznania” autorstwa Oli Nguyen Van, można oglądać w sali offowej Jasielskiego Domu Kultury. Ekspozycja będzie czynna do końca września br.

 Autorka pokazuje ciekawe spojrzenie na rzeczywistość: czasami mroczną, poplątaną, wyolbrzymiającą bez sensu banalne drobiazgi; a czasami anielsko – świetlistą, unoszącą ducha tak wysoko, aż po zatracenie, że ponowne ściągnięcie go na ziemię musi rozbić, wykrzywić i zaboleć. O ile nie zabije… To rzeczywistość (i nierzeczywistość), z którą zmaga się niejeden młody człowiek, a którą ustatkowanym, dojrzałym ludziom trudno pojąć.

Ten projekt jest trochę przedłużeniem i rozwinięciem projektu „Mała Księżniczka”, który pokazałam rok temu. Dotyczy on dojrzewania, dorastania i tego, co dzieje się w głowie dorastającej osoby; głównie chodzi o przeżycia – mówiła podczas wernisażu 22-letnia Ola Nguyen Van, zaznaczając, że główną inspiracją był dla niej cytat z Witolda Gombrowicza. Cytat ten otwiera ekspozycję, a zamieszczony jest także w folderze.

Młodą artystkę przedstawili licznym gościom wernisażu: burmistrz Jasła Ryszard Pabian, fundator stypendium artystycznego dla Aleksandry Nguyen Van, m.in. na realizację tej wystawy oraz dyrektor JDK Janusz Szewczyk.

***

Aleksandra Lam Giang Nguyen Van urodziła się w 1994 r. w Jaśle. Tu ukończyła II LO, a obecnie jest studentką fotografii w Łódzkiej Szkole Filmowej. W maju 2014 r. zdobyła wyróżnienie w konkursie Filmoznawców i Medioznawców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a konkursowa fotografia została opublikowana w 25. wydaniu magazynu /wp-content/uploads/zdjecia. W lipcu 2015 r. opublikowano jej prace w 76. wydaniu magazynu K MAG, a we wrześniu tego samego roku w czytelni głównej jasielskiej biblioteki miała swoją pierwszą wystawę indywidualną „Mała Księżniczka”. W listopadzie 2015 r. cykl ten zdobył III miejsce w kategorii ChILDREN w konkursie Neutral Density Photography Awards.

Aleksandra Nguyen Van w marcu br. otrzymała stypendium artystyczne Burmistrza Miasta Jasła w wysokości 5 500 zł na dalszy własny rozwój artystyczny, w tym na zorganizowanie w bieżącym roku indywidualnej wystawy fotograficznej „Drzewo poznania dobra i zła”.

***

Stypendia artystyczne Miasto Jasło funduje od 2011 roku. Mogą je otrzymać twórcy, artyści i organizatorzy działalności kulturalnej oraz osoby upowszechniające kulturę, mieszkające na stałe w Jaśle. Stypendia przyznawane są wyłącznie na wykonanie w ustalonym terminie określonego przedsięwzięcia dotyczącego twórczości artystycznej lub upowszechniania kultury. W każdym roku przyznaje się od jednego do trzech stypendiów o łącznej wysokości 10 tys. zł. Do tej pory stypendystami byli: Michał Szpak (2012 r.), Karol Godek i Marcin Polar (2013 r.), Małgorzata Samborska (Grupa Plaja), Edward Lecheta i Aleksandra Tocka (2014) oraz Patrycja Ochała i Joanna Preisner (2015 r.). W tym roku stypendium podzielono pomiędzy trójkę młodych artystów: Aleksandrę Lam Giang Nguyen Van (5,5 tys. zł), Piotra Kolankę (3 tys. zł) i Izabelę Filip (1,5 tys. zł).

JDK – st

{gallery}galerie/16_rok/wystawa_ola{/gallery}