sobota, 4 lutego, 2023

Podsumowanie projektu „Ludowo, smacznie i kolorowo- organizacja warsztatów i imprezy kulturalnej oraz wydanie publikacji promującej dziedzictwo kulinarne i artystyczne Gminy Skołyszyn”

0
Podsumowanie projektu „Ludowo, smacznie i kolorowo- organizacja warsztatów i imprezy kulturalnej oraz wydanie publikacji promującej dziedzictwo kulinarne i artystyczne Gminy Skołyszyn”
Udostępnij:

7 września 2013r. w Domu Ludowym w Przysiekach w odbyło się uroczyste podsumowanie projektu pt. „Ludowo, smacznie i kolorowo- organizacja warsztatów i imprezy kulturalnej oraz wydanie publikacji promującej dziedzictwo kulinarne i artystyczne Gminy Skołyszyn” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej z Funduszu Promocji Produktu Regionalnego/Tradycyjnego/Ekologicznego w ramach projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”.

Projekt realizowany od marca do września 2013r. przez Stowarzyszenie „Przysieki Nasz Dom” we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie miał na celu pielęgnowanie tożsamości kulturowej poprzez promocję lokalnych produktów żywnościowych oraz twórczości artystycznej i kulturalnej z terenu gminy Skołyszyn.

W ramach projektu w maju i czerwcu 2013r. w GOKiCz w Skołyszynie oraz w Domu Ludowym w Przysiekach zorganizowano szereg bezpłatnych warsztatów skierowanych do wszystkich grup wiekowych, w których uczestniczyło ponad 160 osób, głównie mieszkańców Gminy Skołyszyn.
Warsztaty artystyczne (z decoupage, malarskie, z rzeźby ludowej, metaloplastyki oraz wikliniarskie) prowadzili twórcy ludowi oraz artyści z regionu –m.in. Pan Aram Shakhbazyan i Pan Andrzej Garbiec, których prace znajdują się w różnych muzeach w Europie, Stanach Zjednoczonych czy Australii. Uczestnicy warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez Panie z KGW Przysieki, poznali natomiast tajniki przygotowywania tradycyjnych dań, bazujących na oryginalnych przepisach zebranych przez uczniów i Panie z KGW z terenu całej gminy Skołyszyn (m.in. pasty z bobem, paciary z mlekiem i skwarkami, gołąbek ziemniaczanych czy smalcu z jabłkami i cebulą).

Projekt obejmował również organizację imprezy kulturalnej, która odbyła się 4 sierpnia 2013r. w Przysiekach. Dla uczestników wydarzenia przygotowano wiele atrakcji- wystawę prac lokalnych artystów i twórców sztuki ludowej, występy zespołów ludowych („Lisowianki” i Kaśka” z Dębowca) oraz dzieci i młodzieży; degustacje regionalnych potraw i wypieków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Skołyszyn. Impreza trwała do późnych godzin nocnych, a uczestnicy bawili się przy muzyce zespołu „RAFA”.

W ramach projektu wydano także publikację pt. “Tradycyjne potrawy Gminy Skołyszyn”, która stanowi próbę ocalenia dziedzictwa kulinarnego naszego regionu – można w niej znaleźć szereg zapomnianych już niekiedy przepisów na potrawy z dawnych lat, sprawdzonych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Skołyszyn.

Stowarzyszenie „Przysieki Nasz Dom”

 {gallery}galerie/stowarzyszenie_przysieki{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj