niedziela, 14 lipca, 2024

„Ponowne spotkanie” – udany wernisaż polsko-austriackiej wystawy

0
„Ponowne spotkanie” – udany wernisaż polsko-austriackiej wystawy
Udostępnij:

14 artystów z dawnej Galicji (w tym 13 z Jasła) i 10 artystów z Austrii, z rejonu Vulkanland zaprezentowało swoje prace w Feldbach, w południowo-wschodniej Styrii. Tytuł wystawy „Wieder –Begegnung” czyli „Ponowne-Spotkanie” nawiązywał do wspólnej przeszłości obydwu regionów, gdy były one zjednoczone w Monarchii Austro-Węgierskiej, a której 100 lecie rozpadu przypada w tym roku.

Organizatorem wystawy w ramach jednego ze swoich charytatywnych projektów był Klub Club 41 Feldbach Vulkanland. Miasto Feldbach udostępniło zaś mierzącą 400m2 Salę Sztuki i wsparło promocję wydarzenia. Miasto Jasło przekazało materiały promocyjne, by zachęcić do odwiedzenia naszego regionu.

Była to przede wszystkim okazja do spotkania artystów z dwóch krajów i połączenia ich wszechstronnej twórczości w tej międzynarodowej wystawie.

Sztuka wielowymiarowa

Zgromadzenie tak szerokiego spektrum artystów i prac w wielu dziedzinach i technikach przyczyniło się niewątpliwie do sukcesu tej wystawy. Prace 24 artystów reprezentowało m.in. takie rodzaje jak malarstwo figuratywne, abstrakcyjne, ceramikę, miedzioryt, rzeźbę w brązie, drewnie, kamieniu, metalu, fotografię. W sumie wystawionych zostało 117 prac, zarówno młodych adeptów sztuki, absolwentów wyższych szkół plastycznych, jak i doświadczonych i utytułowanych artystów, wykładowców, profesorów ASP.

Międzynarodowe wydarzenie

Wernisaż cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wzięło w nim udział trzech konsuli (Polski, Kolumbii i Rumunii), przedstawiciele władz miasta Feldbach z Burmistrzem Josefem Oberem, członkowie klubu C41 Vulkanland Feldbach oraz C41 Leibnitz, pozostałe kluby z Feldbach (Zonta, Rotary, Lions Club), artyści, dziennikarze, przedsiębiorcy, mieszkańcy i sponsorzy.

Największą wartością wystawy i wernisażu, było zapewne spotkanie pomiędzy twórcami z dawnej Galicji i dawnej Monarchii Austro-Węgierskiej. Rozmowy, wymiany doświadczeń, komentarze i osobisty kontakt artysty z artystą, jak i artysty z odbiorcą są doświadczeniem nieprzecenionym. Zapewne będzie to zaczątek do dalszych kontaktów, rewizyty, a może wspólnej pracy twórczej na wymarzonym plenerze.

W wystawie uczestniczą artyści z rejonu Styrii: Peter Ruhso, Franz Wieser, Leo Rogler, Ingrid Klein, Elisabeth Saurugg, Siegfried Santoni, Peter Troi Inger, Josef Niderl, Mesi List, Miriam Traub, zaś z Polski członkowie grupy PLAJA (Plastycy Jasielscy): Anna Papiernik-Wojdyła, Piotr Betlej, Joanna Dyląg-Faliszek, Małgorzata Samborska, Bogdan Samborski, Tomasz Olbrot, Tomasz Kasprzyk, Jan Kukułka, Iga Brej-Kozon, Bogdan Kozon, Prof. Ireneusz Kopacz, Barbara Józefowicz, Mirosław Szudy, oraz urodzony w Nowym Targu artysta rzeźbiarz Profesor ASP w Warszawie Roman Pietrzak.

Promocja miasta przez sztukę

Wystawa to także okazja do promocji Miasta Jasła przez sztukę i tworzących w nim artystów. Ukazuje duże, a nie wykorzystane możliwości w tym zakresie, poprzez ten bardzo nośny i trafiający do wrażliwego odbiorcy nośnik, jakim jest sztuka. Dowodem na to niech będzie choćby to, iż wiele prac jasielskich twórców znalazło nowe miejsce w austriackich domach, rozdysponowano kilkaset katalogów wystawowych, nawiązano osobiste kontakty i przekazano liczne zaproszenia do Jasła. Pozostaje więc czekać, na szybką rewizytę.  

Małgorzata Więch-Kettele

{gallery}galerie/18_rok/wystawa_austria{/gallery}