piątek, 12 lipca, 2024

Powstanie… z gruzów. Jasło-Warszawa 1944

0
Powstanie… z gruzów. Jasło-Warszawa 1944
Udostępnij:

23 września 2016 roku o godzinie 18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się akcja „Powstanie… z gruzów. Jasło-Warszawa 1944”. Tego dnia wraz z mieszkańcami Jasła wspominaliśmy historię, która połączyła oba miasta – Jasło i Warszawę. Historię dwóch miast obróconych w ruinę, a zarazem historię powstawania z gruzów.

Akcja skierowana była do młodzieży z Jasła i okolic oraz wszystkich mieszkańców. Rozpoczęła się namalowaniem obrazu związanego z powstaniem warszawskim. W wyniku współpracy młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. ks. prał. Jana Ślęzaka w Ołpinach oraz Publicznego Gimnazjum im. bł. Karoliny Kózki w Czermnej powstały dwa plakaty wykonane w technice graffiti: kotwica – symbol Polski Walczącej oraz żółw – malowany na murach i chodnikach w czasie powstania.

Młodzież z Ołpin, Szerzyn, Żurowej i Czermnej, działająca również w Stowarzyszeniu Historyczno-Patriotycznym „Pro Patria”, która przybyła wraz z opiekunami, tego dnia wystąpiła w charakterze grupy rekonstrukcyjnej. Stroje z epoki, w których wyszli z budynku MDK-u, zachęciły niejednego mieszkańca do wzięcia udziału w akcji. Młodzież wręczała ulotki dotyczące spotkania oraz opaski powstańca. W trakcie akcji wykonała scenkę rozdania broni i rozpoczęcia powstania warszawskiego.

Tego dnia mieliśmy zaszczyt gościć również pana Arkadiusza Bąka z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, który kilkoma faktami wprowadził nas w rzeczywistość roku 1944. Muzeum objęło patronatem honorowym nasze wydarzenie i zapewniło młodzieży drobne upominki.

Po wysłuchaniu muzyki o tematyce powstania warszawskiego, obejrzeniu zdjęć obu zburzonych miast oraz uczczeniu minutą ciszy pamięci ofiar wojny, nastąpiła projekcja filmu „Powstanie Warszawskie”, który wyprodukowało Muzeum Powstania Warszawskiego. Film jest w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944. Spotkanie zakończyło się zapisaniem swoich refleksji na płótnach zamalowanych wcześniej przez młodzież. Było to symbolicznym wyrażeniem pamięci o przeszłości.

MDK w Jaśle

{gallery}galerie/16_rok/mdk_powstanie{/gallery}