poniedziałek, 20 maja, 2024

Przedpremierowa promocja książki Andrzeja Stasiuka zakończyła X Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny

0
Przedpremierowa promocja książki Andrzeja Stasiuka zakończyła X Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny
Udostępnij:

Przedpremierowa promocja książki Andrzeja Stasiuka zakończyła X Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny
Dobiegła końca X jubileuszowa edycja Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle. Oprócz spotkań z regionalnymi twórcami w ramach Festiwalu odbyły się spotkania ze znanymi laureatami najważniejszych polskich i zagranicznych nagród literackich, m.in. Małgorzatą Szejnert, Andrzejem Stasiukiem i Romanem Honetem, spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem, autorami książki pt. „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty” oraz wykład dr Anny Marchewki o współczesnej polskiej literaturze.

O tym co i dlaczego warto czytać mówiła na wykładzie w II Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle dr Anna Marchewka. Rynek wydawniczy to ogromny obszar, a niewielka liczba tytułów czasopism literackich nie ułatwia czytelniczego wyboru. Należy się więc posiłkować nagrodami literackimi, m.in. Nagrodą Literacką Nike, Literacką Nagrodą Gdynia, Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus. Prelegentka skupiła się na ważnych jej zdaniem książkach ostatnich lat. Zalicza do nich: „Księgi Jakubowe”, „Bieguni”, czy lekką konstrukcję quasi kryminalnej powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk. W trakcie wykładu pojawiały się nazwiska m.in. Łukasza Orbitowskiego, Wioletty Grzegorzewskiej, Mikołaja Łozińskiego, Ignacego Karpowicza.

24 września 2015 odbyło się spotkanie z Danutą Grechutą i Jakubem Baranem, autorami książki „Marek. Marek Grechuta we wspomnieniach żony Danuty”. Spotkanie było możliwością otarcia się o legendę, poznania życia prywatnego i zakulisowego. Dowiedzieliśmy się też wielu szczegółów, które przez lata budowały postać artysty. Prywatnie był człowiekiem towarzyskim i skorym do żartów, choć oglądając jego występy miało się wrażenie dystansu pomiędzy piosenkarzem a publicznością. Znany nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Szczególnie lubili go Czesi, w których kraju koncertował, a jego piosenki przetłumaczone na język czeski, do dziś ciszą się popularnością. Uzupełnieniem opowieści autorów były fragmenty filmu biograficznego Piotra Poraja-Poleskiego „Gdziekolwiek będę…”.

O tym, że żadna książka nie powstaje z przypadku mówiła 25 września 2015 na spotkaniu autorskim Małgorzata Szejnert. Autorka porusza się tematycznie po obrzeżach, stąd w obszarze jej zainteresowań znajduje się górniczy Giszowiec oraz Polesie. Na genezę jej ostatniej książki „Usypać góry: historie z Polesia” złożyło się kilka sekwencji: zapach wędzonej kiełbasy z dziadkowej masarni, album amerykańskiej fotografki Luise Boyd oraz rozdział o Polesiu Pińskim Ryszarda Kapuścińskiego. Białoruś w czasie wojny bardzo ucierpiała, a silne represje wobec kościoła wywołały chęć poszukiwania tradycji, niekoniecznie polskich. Nie ukrywa, że lubi pisać o ludziach, którzy jej się podobają, ponieważ zły bohater jest banalny. Reporterka świadomie unika cykli, a różnorodność tematyczna wynika z ciekawości. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie z reporterką wielkiej klasy i erudycji, wspaniałą gawędziarką, do której opowieści chce się wracać.

6 października 2015 odbyło się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem, które zakończyło X Jasielski Festiwal Literacki i Regionalny. Autor zawsze z sentymentem wspomina Jasło, a zwłaszcza rok 1983, kiedy przybył do Beskidu Niskiego i oczarowany jego mistyką postanowił zostać. Fascynuje go sam akt pisania, dlatego jeśli kończy jedną książkę, już myśli o kolejnej. Na jego wyobraźnię działa przyroda, cisza, pusta przestrzeń oraz zapachy, które przywołują „kosmos minionego dzieciństwa na Podlasiu”. Literatura dla A. Stasiuka jest „dogadywaniem się za światem” i wyrazem wolności. Trzon jego pisarstwa stanowi pamięć, ponieważ to ona nas konstytuuje. Osoba autora zgromadziła w jasielskiej Bibliotece wiernych czytelników jego prozy, którzy mieli okazję kupić przedpremierowo najnowszą książkę „Kucając” i otrzymać dedykację.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawował m.in. portal www.twojejaslo.pl

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/2015_rok/stasiuk{/gallery}