poniedziałek, 17 czerwca, 2024

UTW w Jaśle rozpoczął dziewiąty rok działalności

0
UTW w Jaśle rozpoczął dziewiąty rok działalności
Udostępnij:

Po raz dziewiąty już słuchacze jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli nowy rok akademicki. Z bogatej oferty zajęć korzysta blisko 200 osób.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle to jedna z prężniej działających w Polsce tego typu uczelni adresowanych do seniorów. Od 2007 r. z bogatej oferty zajęć dydaktycznych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych korzysta corocznie ok. 200 osób . Oprócz stałych, czwartkowych zajęć wykładowych działają w kilkunastu grupach tematycznych: aerobiku, zajęć na basenie, informatycznej, języka angielskiego, zespołu śpiewaczego, rękodzieła artystycznego, fotograficznej, wolontariatu wewnętrznego, brydżowej, nordic walking, sportowej i artystycznej.

 

Wciąż przybywa nowych słuchaczy, ale przybywa także sympatyków UTW. Jasielskie Stowarzyszenie UTW po przewodnictwem Walerii Ćwik, prezesa zarządu, skutecznie pozyskuje środki na prowadzenie działalności. UTW może też liczyć na wsparcie ze strony miasta i powiatu.

– Mówiąc poetycko prawdziwe człowieczeństwo winno nas odróżniać i chronić od wydeptanych pantofli, od kryształu na stole, od nijakiej szarości i od tej przerażającej bylejakości – podkreślała w swoim krótkim wystąpieniu inauguracyjnym Waleria Ćwik. – Psycholog apelując do nas powiedziałby: Podnieś się z kanapy, fotela, uczyń swoje życie opowieścią, obrazem, sonatą, pisz tańcz, maluj, graj. Żyj wbrew diagnozom, rokowaniom, przewidywaniom. Żyj. I te dwie wypowiedzi wpisują się wspaniale w wynalazek końca dwudziestego wieku, jakim są Uniwersytety Trzeciego Wieku. Bo to one są tą przestrzenią, która spełnia w życiu emeryta ważną rolę. Bo to dzięki Uniwersytetom emeryci, osoby starsze, spotykają się, chodzą na wykład, zajęcia i mimo wieku rozwijają się twórczo, mają lepszą kondycję psychofizyczną.

Inaugurację roku akademickiego 2015/2016 uświetniły występy chóru UTW w Jaśle oraz zespołu „Liwoczanki”.

Ewa Wawro

{gallery}galerie/2015_rok/UTW_inauguracja{/gallery}