czwartek, 8 grudnia, 2022

Regionalnie, artystycznie, technologicznie. Edukacja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle

0
Regionalnie, artystycznie, technologicznie. Edukacja w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle
Udostępnij:

Biblioteka to nie tylko miejsce spotkań z literaturą, lecz także przestrzeń zgłębiania wiedzy o tym, co bliskie i poznawania tego, co nowe. Przez cały rok 2013 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbywały się akcje, spotkania, wydarzenia kierowane do mieszkańców w różnym wieku i z różnymi potrzebami i zainteresowaniami. Co niezwykle istotne, biblioteka jest jednym z niewielu miejsc, gdzie z tych aktywności można skorzystać bezpłatnie.
Akcje takie jak „Zostań czytelnikiem! Poznaj krainę biblioteki i książki”, XII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom” czy całoroczna działalność Klubu Czytających Rodzin pozwoliły dzieciom na pogodne i kreatywne spotkania z książką, a dla rodziców i opiekunów były okazją do uświadamiania, jak ważne dla rozwoju dzieci jest czytanie. Przez cały rok odbywały się cotygodniowe zajęcia literacko-artystyczne w Oddziale dla dzieci i filiach: „Miasteczko fantazji” (styczeń – czerwiec), „Smak letniej przygody” (lipiec – sierpień), „Laboratorium pomysłów” (wrzesień – grudzień), a także codzienne zajęcia feryjne. Dzieci (oraz często rodzice i dziadkowie) wzięli udział w wielu warsztatach, zabawach słownych i plastycznych, happeningach. W ramach propagowania czytelnictwa dzieci i dzieciom z najmłodszymi spotkali się m.in. Paweł Beręsewicz, Łukasz Wierzbicki, Alicja Ungeheuer-Gołąb, aktorzy Teatru Maska w Rzeszowie.

Ważnym elementem działalności MBP w Jaśle jest wspieranie mieszkańców w rozwijaniu kompetencji cyfrowych. W tym celu organizowane były różne przedsięwzięcia, kierowane w szczególności do najmłodszych i najstarszych użytkowników Internetu. Dzieci przez cały rok spotykały się w Klubie Sieciaka, gdzie uczyły się bezpiecznego surfowania po sieci, oraz wzięły udział w pikniku przygotowanym przez bibliotekę, który został wyróżniony i zaprezentowany podczas VII Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”. Ponad setka uczniów klas 1-3 wzięła udział w zajęciach „Poradnik Małego Internauty”. Seniorzy natomiast zgłębiali tajniki komputerów i Internetu podczas prowadzonych specjalnie dla nich warsztatów.

Czytelnia Główna MBP wyspecjalizowała się w bogatej ofercie lekcji bibliotecznych. Działalność ta jest prowadzona wielokierunkowo, z wykorzystaniem najnowszych technik medialnych, które ułatwiają wizualizację poszczególnych tematów. W 2013 r. w Czytelni Głównej przeprowadzono 79 lekcji bibliotecznych, w których wzięło udział 1958 osób. Największym zainteresowaniem cieszyły się tematy: De gustibus… – rzecz o kiczu, Gatunek filmowy wyróżnikiem kina popularnego ; Zabytki UNESCO i Lista Światowego Dziedzictwa. Młodzież z jasielskich szkół ponadgimnazjalnych brała też udział w zajęciach wspierających rozwój zawodowy i edukacyjny, prowadzonych przez młodych profesjonalistów w ramach projektów „Link do przyszłości” i „Gra obywatelska”.

Niezwykle istotną rolą MBP w Jaśle jest edukacja regionalna. Oprócz gromadzenia księgozbioru związanego z Jasłem prowadzona jest bibliografia regionalna, która na koniec 2013 r. liczyła 22 874 opisów, a także baza dokumentów życia społecznego, do której w 2013 r. dodano 371 rekordów. Istotnym elementem edukacji regionalnej były wystawy, które spotkały się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. W 2013 r. były to: Jasielskie Boże Narodzenie, Jasło i jaślanie w zbiorach MBP, Przedwojenne szkoły powszechne w Jaśle, a także dwie wystawy prezentujące twórczość członków Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD. Wystawy o tematyce regionalnej prezentowane też były w filach MBP w Jaśle na terenie miasta, gdzie również cieszyły się dużą popularnością.

Z popularyzacją wiedzy o regionie a także promowaniem artystów związanych z regionem związane były też liczne spotkania. Odbyła się promocja książki K. Poniatowskiego „Moje wybory”, a także spotkania z historykiem M. Kozłowskim i artystą malarzem P. Kolanko w Klubie Powiększania Wyobraźni. Kulturze ludowej regionu jasielskiego poświęcone były spotkania Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”.

Bardzo ważnym przedsięwzięciem, łączącym zarówno funkcje edukacyjne jak i regionalne, jest działalność Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD. Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie zainteresowani różnymi dziedzinami sztuki mają swoje miejsce, gdzie mogą się spotykać, rozmawiać na ważne dla nich tematy, rozwijać podczas różnorodnych warsztatów. Wsparcie finansowe Urzędu Miasta Jasła przyczyniło się do rozwoju Klubu i jego członków w sposób zorganizowany i profesjonalny. W 2013 r. klub zrealizował osiem inicjatyw, w tym pięć w pełni finansowanych przez Urząd Miasta Jasła – dwa spotkania z artystkami i artystami młodego pokolenia, dwie wystawy oraz warsztaty literackie z Romanem Honetem.

Oprócz wspomnianych wyżej klubów, w 2013 r. działały również cztery Dyskusyjne Kluby Książki (dwa dla młodzieży oraz dwa dla dorosłych, w Bibliotece Głównej, Filii nr 1 i Filii nr 2) oraz Jasielski Klub Podróżnika. W 2014 r. wszystkie inicjatywy edukacyjne MBP w Jaśle będą kontynuowane, oraz wzbogacane i rozszerzane stosownie do potrzeb społeczności lokalnej.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/edukacja_mbp2013{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj