wtorek, 25 czerwca, 2024

Pokłon minionemu pokoleniu

0
Pokłon minionemu pokoleniu
Udostępnij:

7 stycznia 2014 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni odbyło się spotkanie z Haliną Grochowską, autorką książki „Pokłon”.
Pokłon” to debiut autorki z Podlasia, która wiele lat spędziła w Jaśle. Pisanie to wysiłek, który wymaga odrobiny spokoju i ustabilizowanej sytuacji ekonomicznej, bo trudno usiąść do pisania jeżeli się goni za groszem – powiedziała.

W książce podejmuje wiele problemów związanych z wojną i pokoleniem powojennym. Kładzie nacisk na sprawy dla niej ważne jak: odkłamanie historii, wychowanie dzieci, antysemityzm. Postacią spajającą fabułę jest Maria Snopkiewicz, po mężu Dąbrowska, której losy stają się pretekstem do ukazania interesujących pisarkę wątków. „Pokłon” to kolaż literatury pięknej i faktu. Starała się rzetelnie przedstawić problemy repatriantów ze wschodu i po swojemu opowiedzieć historię. Autorka przeczytała zebranym kilka poruszających fragmentów, m.in. o śmierci Janusza Kalety, która co prawda wywoływała uczucie straty, ale i poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec umierającego: Straszniejsza jest śmierć bezimienna, nie opłakana jak należy.

Jedną z ważniejszych spraw jest spaczone pojęcie wychowania, które okalecza dzieci, w imię priorytetu posłuszeństwa. Halina Grochowska nie ocenia i nie rozlicza, pragnie tylko pokazać swoją prawdę.

Na zakończenie wyjaśniła, że tytułowy pokłon składa minionemu pokoleniu.

MBP w Jaśle